SMOG
OTROVAN VAZDUH GUŠI GRAĐANE ova 4 grada Doktori pozivaju na OPREZ I ZAŠTITU
Kvalitet vazduha u gradovima u Bosni i Hercegovini, dolaskom hladnijih dana sve je gori, pa je u prethodnom periodu širom BiH bio izuzetno opasan po zdravlje, te je i sve više pacijenata koji se javljaju sa simptomima gušenja, kratkog daha, ali i nadražajnog kašlja.
Nekoliko godina unazad Sarajevo, Banjaluka, Kakanj i Zenica su među najzagađenijim gradovima u BiH, čak i u svetu, prenose "Nezavisne novine".
Jedan od najgorih dana je bio u sredu, kada je u Banjaluci vazduh okarakterisan kao opasan. Na internet stranici "Zrak.ekoakcija" tada je indeks kvaliteta vazduha u Banjaluci prema merenjima bio čak 467, što je okarakterisano kao izuzetno opasno.
Nosite maske, opasno je
Kako su tada istakli na ovoj stranici, oznaka "opasno" može da izazove ozbiljne posledice za celokupno stanovništvo. Snežana Kutlešić Stević, specijalista pulmologije i baromedicine u Institutu "Dr Miroslav Zotović" u Banjaluci, kazala je da je u poslednjih nekoliko dana bilo mnogo više pacijenata koji su se žalili na ove simptome.
"Ova zagađenost nikako ne pogoduje pacijentima koji imaju hronično-opstruktivnu bolest pluća i pacijentima koji imaju tešku astmu, takođe ugroženi su i pacijenti koji imaju kardiološke probleme", kazala je Kutlešić Stevićeva i dodala im je mnogo teže da dišu ovih dana zbog zagađenog vazduha.
Istakla je da je njena preporuka građanima da što manje izlaze ili, ako već izlaze, da to rade u ranim jutarnjim satima kad nivo zagađenosti nije visok.
"Pacijenti koji su se javili u moju ambulantu, ali sigurno i kod kolega u ambulante porodične medicine su dobili adekvatnu terapiju. Nivo zagađenosti vazduha kod naših plućnih pacijenata prouzrokuje subjektivno stanje gde pacijenti osete gušenje i kratak dah", istakla je Kutlešić Stevićeva.
Kako je rekla, preporuka i zdravim ljudima, odnosno onima koji ne spadaju u rizične grupe je da nose maske kad je nivo zagađenosti povećan.
"Sigurna sam da će nadležni organi koji se bave ekologijom, ali i oni koji se bave zaštitom zdravlja građana, odnosno Institut za javno zdravstvo Srpske preporučiti mere kako da se ponašaju građani", kazala je Kutlešić Stevićeva.
Ponovo se gušimo.#smog #zagadjenje #zrak #sarajevo https://t.co/TaSAQVTC5j
— Bosna Info (@BosnaInfo) November 9, 2024