BEZ KVALITETNOG OBRAZOVANJA NEMA KVALITETNOG IT SEKTORA "Šnajder elektrik" opremio laboratoriju na FTN-u
Na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu otvorena je laboratorija Računarskog centra opremljena zahvaljujući donaciji kompanije "Šnajder elektrik" (Schneider Electric).
Oprema je vredna 15.000 evra, a kako je dekan FTN-a Boris Dumnić tom prilikom rekao, 33 mesta su opremljena novim računarima i radnim stolovima.
- U laboratoriji se izvodi nastava za više studijskih programa. Koriste je svi studenti fakulteta, a najviše oni na nižim godinama različitih smerova kao što su: programiranje, animacija, građevina, geodezija. Računarske konfiguracije su kvalitetne te mogu da podrže izvršavanje različitih softvera – kazao je Dumnić.
Laboratorija predstavlja najveću i najaktivniju učionicu Računarskog centra u kojoj se nastava odvija svakodnevno od 7 do 21 sat, uključujući i subote.
- Bez kvalitetnog obrazovanja ne možete imati ni kvalitetan IT sektor ni biznis i to su dve povezane oblasti. Nama ova donacija dosta znači jer je ovo laboratorija koja je najveća po broju sedećih mesta. Renovirali smo sve laboratorije u okviru Računarskog centra i studenti FTN-a imaju mogućnost da na novoj savremenoj opremi, u estetski lepom prostoru uče one predmete i oblasti iz kojih će kasnije da grade svoje karijere u "Šnajder elektriku" ili u nekoj od drugih uspešnih kompnija. Sa tim ciljem ćemo nastaviti da ulažemo i razvijemo našu infrastrukturu, jer praktično danas obrazovanje jednog savremenog inženjera nije moguća bez odgovarajuće softversko kadrovske podrške i na odgovrajući način uređenog prostora – kazao je Dumnić.
Laboratorija ima 33 mesta koja su opremljena novim računarima i radnim stolovima
Oprema koju je donirao "Šnajder elektrik", kako je pojašnjeno, obezbeđuje optimalne uslove za učenje i rad na savremenim softverskim alatima visokih zahteva, što će značajno doprineti unapređenju kvalitetne nastave.
Dragoljub Damljanović, direktor razvojnog centra "Šnajder elektrik Hab" u Novom Sadu je kazao da uspeh njihove kompanije zavisi od FTN-a i od kvaliteta nastave studenata.
- Mi svake godine zaposlimo između 50 i 100 novih inženjera uglavnom sa FTN-a i veoma nam je važno da deca budu dobro i kvalitetno obrazovana. Trudimo koliko možemo da pomognemo FTN-u, da zadrži i podigne kvalitet obrazovanja, jer samim tim imamo mnogo uspešnije kadrove koje posle rade kod nas. FTN je na našu sreću uvek bio otvoren za saradnju sa privredom i za primenu najnovijih tehnologija i na tome smo im veoma zahvalni, kako dekanu tako i celom osoblju. FTN je uvek spreman da se usavršava, što je jako važno u svetu u kome se tehnologija brzo menja i usavršava – kazao je Damljanović.
S. Aničić Ilić