I DANAS SE PAMTI Četrnaest godina od užasnog potresa u Kraljevu
Česti zemljotresi koji poslednjih dana pogađaju Srbiju zabrinjavaju sve građane, ali i bude ružna i bolna sećanja na 2010. godinu kada je okolinu Kraljeva tog novembra pogodio, do tada, nezapamćeni potres od 5,4 Rihtera, u kom je stradalo dvoje ljudi, dok je oko 200 osoba povređeno.
Tragedija koja je potresla čitavu Srbiju dogodila se pre 14 godina, u noći između 2. i 3. novembra. Tačno u 2.06 u okolini Kraljeva došlo je do razornog zemljotresa, jednog od najjačih koji je pogodio našu zemlju od kraja 19. veka, od kada se meri seizmička aktivnost na ovim prostorima.
Epicentar strašnog zemljotresa koji Srbija i dan danas pamti, bio je deset kilometara severno od Kraljeva, u selima Vitanovac, Vitkovac i Stubal, na putu Kraljevo-Kragujevac, a potres koji je trajao nekoliko sekundi, osetio se i u svim većim gradovima Srbije.
"Na samu pomisao na potres osećamo veliki strah"
Koban potres koji je pre 14 godina ljuljao okolinu Kraljeva odneo je tada živote bračnog para Natalije i Siniše Stašić, a koji su stradali kada se na njih srušio krov porodične kuće u naselju Grdica.
Borba za život te noći dešavala se i u kući porodice Vasić, kada se krov u sobi u kojoj je spavao četvorogodišnji Nikola sručio na njegov krevet, a dečak, na svu sreću, ostao bez ogrebotine.
- Dugo je trebalo da uđe u renoviranu sobu, a i danas o zemljotresu ne želi da priča. Pokušavamo da ga otvorimo, da mu objasnimo da se to nije samo njemu desilo, ali teško ide - ispričala je pre nekoliko godina njegova mama Sanja za "Blic", koja je s tatom Viktorom te noći Nikolu tražila pod ruševinama kuće.
Meštani se tih nemilih 30 sekundi sve do danas sećaju sa gorkim ukusom u ustima, i kako kažu, čim se malo zatrese tlo pod njima, oni pomišljaju na najgore.
- Osetili smo kako se sve ljulja, svi smo uspaničeno izleteli napolje. Još uvek osećamo veliki strah i na samu pomisao na zemljotres. Jeste prošlo 12 godina, ali sve nas je podsetilo na taj dan kad smo jedva izvukli žive glave i izgubili sve što smo godinama stvarali - rekli su uznemireni Kraljevčani koji su preživeli zemljotres za RINU pre dve godine.
Oko 16.000 kuća i 8.500 stanova tada je teže ili lakše oštećeno, kao i 33 škole i nekoliko stotine privrednih objekata, dok je posledice jakog potresa osetilo oko čak 80.000 Kraljevčana. Materijalna šteta procenjena je tada na dve i po milijarde dinara, i to samo na individualnim stambenim objektima.
Nakon zemljotresa Kraljevo je dobilo više od 2,7 milijardi dinara, dok je u materijalu i robi doznačeno oko 550 miliona dinara.
Tlo se ne smiruje ovih dana
Situacija sa zemljotresima u našoj zemlji ni 14 godina kasnije se ne smiruje, niti tlo, kako se čini, miruje. Tako su seizmolozi prethodnih nedelja zabeležili potrese u Vranju, Mladenovcu, Donjem Milanovcu i Lazarevcu, dok je poslednji u nizu zavbeležen juče i to na potezu između Negotina i Majdanpeka. Njihova jačina nije prelazila četiri Rihtera, što je ih je svrstalo u kategoriju slabih potresa.
Dr Ana Mladenović sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu objasnila je za medije da zemljotresi predstavljaju oslobađanje energije koja se nakuplja u zemljinoj kori, te da ta energija dolazi iz različitih izvora.
- Nama je najbliži izvor na obali Jadranskog mora. Dešava se da se Jadranska ploča sudara sa područjem Dinarida. Svaki put kada se desi zemljotres u okruženju, po malo te energije dođe i do nas. Srećom, dosta smo daleko od područja gde se stvara energija i nema mnogo aktivnih raseda - kaže Mladenovićeva.
Prema rečima direktora Republičkog seizmološkog zavoda Dejana Valčića koji je u medijima govorio o čestim potresima, nema razloga za brigu.
- S obzirom na to da su u prethodnom periodu na teritoriji Srbije registrovani zemljotresi koji spadaju u kategoriju slabijih i umerenih, nema razloga za brigu. Većina njih je registrovana isključivo instrumentalno - objasnio je Valčić i dodao da se, svakako, u budućnosti mogu desiti jači zemljotresi i da se za nih, kako kaže, treba adekvatno pripremiti.
(Telegraf.rs)