KAKAV DEDA BAJA, SRBIJA IMA DUPLO VIŠE ZLATA OD SVIH NA ZAPADNOM BALKANU Evo ko diktira cenu
Ekonomski stručnjaci slažu se u jednom: tržište zlata ove godine prolazi kroz vrtoglave skokove u ceni, beležeći novi rekord u visini gotovo svakog meseca.
U trenutnom ekonomskom okruženju, gde je rast privrede nestabilan i većina ekonomija se oporavlja od rekordne inflacije, zlato je postalo jako privlačna investicija i za centralne banke, ali i za građane. Zato rastu državne rezerve, a paralelno i zlatne “slamarice”. Kina u ovoj trci vodi, a slede je Indija i SAD.
Srbija ima ubedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu, čak ima više nego dvostruki iznos rezervi svih ostalih zemalja zajedno. Makedonija je druga na Zapadnom Balkanu sa 7 tona zlata, zatim Albanija sa 3,5 t, Slovenija sa 3,1 t, Crna Gora sa 1,9 t, Bosna i Hercegovina sa 1,5 tona.
- Kada pogledamo druge komšije, Rumunija (103 tone), Bugarska (40 tona) i Mađarska (94 tone), možemo da vidimo da se Srbija odlično nosi kada se uzme u obzir razlika u veličini zemalja. Srbija se, štaviše, mnogo bolje kotira i od mnogih drugih evropskih država poput Češke (41 tona), Slovačke (31 tona) i čak je na nivou poput Finske (49 tona) - kaže Georgi Hristov iz kompanije „Taveks zlato i srebro“ i dodaje da je Hrvatska na dnu ove lestvice.
Hrvati pogrešili u proceni
- Od kada ih je prodala 2001. godine, zvanično je Hrvatska narodna banka bila nezainteresovana za dalju kupovinu. Tretirali su zlato kao neatraktivnu investiciju. Naravno, vremenom se to promenilo i ispostavilo se da to nije bila najbolja odluka i da su rezerve zlata donekle neophodne. Pre dve godine, Hrvatska se pridružila mnogim zemljama centralne i istočne Evrope i kupila oko dve tone zlata – kaže Hristov i naglašava da mala ili nulta količina zlatnih rezervi stavlja zemlju u nezgodnu poziciju jer je, ukoliko dođe do ozbiljne recesije i zemlja ne može da osigura spoljno finansiranje, njena privreda u problemu.
Prema najnovijim informacijama iz jula 2024. godine, Narodna banka Srbije je kupila još dodatnih pet tona zlata u vrednosti od 350 miliona evra, što naše zlatne rezerve stavlja na oko 47 tona zlata u vrednosti od gotovo 4 milijarde dolara.
“Ovo je neverovatan skok, pogotovo kada pogledamo da je Srbija početkom 2012. imala oko 15 tona zlata i da je za deceniju utrostručila rezerve zlata. Skok cene investicionog zlata u proteklih 10 godina svedoči da se ova investicija itekako isplatila za Narodnu banku Srbije”, kaže Hristov.