MOTO GP: Italijan Frančesko Banjaja pobednik sprint trke u Japanu

05.10.2024. 12:14 12:42
banjaja

Vozač Dukatija Italijan Frančesko Banjaja pobednik je sprint trke u Moto GP šampionatu uoči trke za Veliku nagradu Japana na stazi Motegi.

Banjaja je do pobede stigao rezultatom 21:01.074 minuta.  Drugo mesto je osvojio njegov timski kolega Enea Bastijanini, koji je kasnio 0,181 sekunde za Banjajom. Vozač ekipe Gresini rejsing Španac Mark Markez bio je treći sa 0,349 sekundi zaostatka za pobednikom.

Banjaja je uoči poslednjeg kruga imao veliku prednost, međutim onda je počeo naglo da popušta. Došli su mu u poslednjoj krivini i Bastijanini i Markes „na točak“, ali je uspeo da sačuva prednost i slavi.

Tragičar sprint trke je mladi Pedro Akosta, koji je do četiri kruga pre kraja imao veliku prednost, ali je izgubio kontrolu nad motocikom i pao.

Pre toga su održane i kvalifikacije. Vozač Gas Gasa Pedro Akosta osvojio je pol poziciju pred Veliku nagradu Japana, 16. trku sezone Moto GP šampionata. Mladi Španac je upisao prvi trijumf u kvalifikacijama u kraljevskoj klasi, i to pošto je osmostrukom svetskom šampionu Marku Markesu poništen najbolji krug jer je izašao van okvira staze u četvrtoj krivini. Vozač Gresinija je na taj način pomeren na deveto mesto. Najbliži Akosti bio je aktuelni šampion Frančesko Banjaja, dok će se njima dvojici u prvom redu pridružiti Maverik Vinjales na Apriliji.

Vozač Pramaka Španac Horhe Martin drži prvo mesto u generalnom plasmanu sa 372 boda, dok je Banjaja drugi sa 357. Bastijanini je treći sa 300 bodova, a Markez se nalazi na četvrtom mestu sa 295.

Trka za Veliku nagradu Japana na programu je u nedelju od sedam časova.

Izvor:
Dnevnik
MARK MARKEZ DOMINIRAO U ARAGONU, Frančesko Banjaja i Aleksa Markez izleteli i ostali bez plasmana (VIDEO)

01.09.2024. 15:31 16:01