FUDBALSKI TRENER DRAGAN ŠARAC POSAO PRONAŠAO U RUANDI: Zanimljiv afrički izazov
Karijera fudbalskog trenera ume da ponudi zanimljiva rešenja, u šta je letos priliku da se uveri dobio Dragan Šarac.
Stručnjak koji je u srpskoj javnosti ostao upamćen najviše po tome što je godinama bio deo stručnog štaba Nenada Lalatovića, onda i po burnom razlazu s njim, kasnije i kao prvi stručnjak na klupi Radničkog iz Niša, novo uhlebljenje pronašao je u centralnoj Africi, preciznije u klubu APR iz Ruande.
Darko Nović, stručnjak koji je karijeru gradio u afričkim i azijskim zemljama, pozvao je ovog 48–godišnjeg rođenog Rumljanina da dođe u Kigali i postane mu pomoćnik, što je Šarac prihvatio.
– Od juna sam u Ruandi, što sam ocenio zanimljivim izazovom u mojoj trenerskoj karijeri – rekao je Šarac za naš list. – APR je najbolji klub u zemlji, igrao je u kvalifikacijama za afričku Ligu šampiona, a u prvoj rundi eliminisali smo prvaka Tanzanije, ekipu Azema. Pre dva dana rival nam je bio tim egipatskog Piramidsa, s kojim smo, u prvoj utakmici u Kigaliju, odigrali 1:1, ali smo, nažalost, u revanšu u Kairu poraženi s 3:1.
Zaostavština Ljupka Petrovića
Nije Šarac propustio da apostrofira detalj vezan za klub u kojem trenutno radi.
– U APR–u je, u dva navrata, radio i naš proslavljeni stručnjak Ljupko Petrović, koji je ostavio neizbrisiv trag u tom klubu i bogatu zaostavštinu – objasnio je Šarac. – Zahvaljujući i njoj, između ostalog, sada smo nas trojica trenera iz Srbije u Ruandi i trudimo se da opravdamo ukazano poverenje.
Kako je došlo do uspostavljanja saradnje s ekipom iz Ruande?
– Prvi trener tima postao je Darko Nović i pozvao je nekadašnjeg golmana iz Bačkog Jarka Dragana Ćuluma i mene da mu budemo asistenti. Prethodni Novićev klub bio je Al Bakarija iz Saudijske Arabije, a onda je usledio poziv koji je dobio iz Ruande. Tokom igračke karijere, nastupali smo zajedno pet sezona u Obiliću i odatle se poznajemo, a bitno je da se naglasi to da je on vodio i Manastir iz Tunisa i Setif iz Alžira. S Tunižanima je nastupao i u grupnoj fazi ovdašnje Lige šampiona.
Poznato je da ste se odlučili za samostalnu karijeru, ali ste, ipak, ponovo postali asistent. Zbog čega?
– Nisam odustao od izgradnje samostalne karijere, ali, u trenucima kada nisam imao posao, ocenio sam da bi ovo mogao da bude zaista zanimljiv izazov za mene. Bili smo letos u finalu Kagama kupa Afrike, imamo dosta dobru ekipu, igramo na novom stadionu u Kigaliju koji ima 45.000 mesta, a fudbal se ovde istinski voli. APR je klub pod patronatom Ministarstva odbrane Ruande i zaista poseduje odlične uslove.
Kakva je Ruanda sredina za život?
– Iskreno, prilično sam se iznenadio kada sam došao u Kigali. Reč je o gradu koji se nalazi na 1.600 metara nadmorske visine, pun je zelenila i izuzetno je čist. Ruanda je, po svemu, odlična zemlja i nudi optimalne uslove za rad i život. Jedino mi nedostaje porodica koja je ostala u Beogradu, ali, šta da se radi, fudbal ponekad zahteva tu vrstu žrtve. Sada sam posvećen, zajedno s kolegama, tome da APR ostvaruje što bolje rezultate, a onda se nadam novom pozivu da samostalno preuzmem neku ekipu – poručio je Dragan Šarac.
A. Predojević