Ko je sledeći i zašto je vlast kao naduvana žaba
Tesna skupštinska većina koja je obezbeđena za izglasavanje rekonstrukcije Pokrajinske vlade i dalje je ugrožena, o čemu svedoči i nedavno saopštenje Demokratske stranke. Demokrate su u nedelju saopštile
da Srpska napredna stranka „nastavlja pritiske na poslanike u Skupštini Vojvodine” i da „ne bira sredstva da dođe na vlast u pokrajini”. Predsednik Pokrajinskog odbora DS-a Miroslav Vasin za „Dnevnik“ navodi da je to saopštenje reakcija na poslednje događaje na političkoj sceni Vojvodine.
– Ne znam da li je kupovina ili je pritisak, ali način promene vlasti u Titelu je veoma indikativan. U isto vreme, pritisci na pokrajinske poslanike nisu ni prestajali – kaže Vasin.
U Titelu je pre nekoliko dana došlo do promene lokalne vlasti predvođene demokratama, umesto kojih opštinu sada ponovo vode naprednjaci, uz socijaliste i radikale.Vasin nije precizirao u kakvoj su vezi događaji u Titelu i pokrajinskom parlamentu, ni ko je od vojvođanskih poslanika konkretno bio izložen pritiscima. Negirao je da je poslanik Srpske radikalne stranke Stojan Tintor, koji je 3. novembra glasao za rekonstrukciju Pokrajinske vlade, posle toga prešao u tabor demokrata.
U poslaničkim klupama Demokratske stranke trenutno sedi 49 parlamentaraca, iako se na sajtu Skupštine Vojvodine navodi da taj klub ima 52 člana, odnosno trojicu više. Lazar Račić i Srđan Zavišin, koji su ranije napustili tu stranku i prešli u Treću Srbiju, nisu se ispisali iz evidencije svoje nekadašnje poslaničke grupe, dok je treći, Željko Vidović, prešao u SPO. On se u međuvremenu ispisao sa evidencije Demokratske stranke, ali se još nalazi na spisku.
Predsednik „Treće Srbije“ Miroslav Parović kaže za „Dnevnik“ da poslanici te stranke nemaju nijedan razlog da se vode u poslaničkoj grupi DS-a i da je to greška poslaničkog kluba demokrata ili Skupštine.S druge strane, na optužbe demokrata o pritiscima SNS-a na poslanike, šef naprednjaka u Skupštini Vojvodine Predrag Matejin kaže za „Dnevnik” da su to neistine.
– DS je ljut zato što je SNS na poslednjoj sednici pokrajinskog parlamenta izneo saznanje i podatke o kupovini mandata u Pokrajini – navodi Matejin. – Demokrate sad žele da opravdaju svoje postupke tako što optužuju SNS da radi to isto. Nema drugih argumenata i drugog načina nego da optuže SNS, ali te optužbe nemaju utemeljenja u činjenicama – poručuje šef poslaničke grupe naprednjaka.
Povodom broja poslanika DS-a koji je naveden na sajtu Skupštine Vojvodine, Matejin primećuje da se demokrate ponašaju kao „žaba koja se naduva da bi bila veća nego što zapravo jeste”.– Demokratska stranka brže-bolje stavlja preletače na listu svoje poslaničke grupe, a zaboravlja da briše one koji su napustili DS i prešli u druge stranke – ističe Matejin.
Skupština Vojvodine pokazuje drastičan primer političke trgovine, ali i nepoštovanje izborne volje građana. U mandatu koja traje od 2012. godine, u pokrajinskom parlamentu je dvadesetak poslanika promenilo svoj stranački dres. Na taj način pojedine stranke ojačaju svoje redove, pojedine „nestanu”, poput LDP-a Čede Jovanovića i Ilićeve Nove Srbije, dok druge, poput „Treće Srbije”, SPO-a i Tadićevog SDS-a, zahvaljujući preletačima, ulaze u Pokrajinsku skupštinu.
Zbog čestih prelazaka poslanika iz jedne stranke u drugu broj poslanika u vladajućoj većini, koju čine DS, LSV i SVM, jeste promenljiv. Vladajuća koalicija zvanično broji 65 poslanika, od toga ih DS ima 49, LSV deset, a SVM sedam. Međutim, kako se to više puta pokazalo na prethodnim sednicama parlamenta, ta brojka i nema prevelik značaj za opstanak većine. Jer, SVM ne glasa uvek na predloge DS-a i LSV-a. To je zamenik predsednika LSV-a Bojan Kostreš protumačio kao da je „SVM očigledno doneo odluku da zajedno sa SNS-om proba da formira novu većinu”.
Umesto stranke Ištvana Pastora, podršku vladajućoj većini daju četiri sad već bivša poslanika NDS-a, a po potrebi i pojedini poslanici SRS-a. To se desilo i 3. novembra, prilikom rekonstrukcije Pokrajinske vlade Bojana Pajtića, kada su problemi u funkcionisanju većine postali posebno uočljivi. SVM je naime odustao od glasanja za rekonstrukciju pa su demokrate i ligaši glasove dobili od četiri bivša poslanika NDS-a. S te sednice, zbog neslaganja sa smenom tadašnjeg potpredsednika Vlade i pokrajinskog sekretara za nauku i tehnološki razvoj Dragoslava Petrovića, izostala je poslanica Svetlana Lukić Petrović (DS), supruga smenjenog sekretara, dok se Ištvan Biro (DS) pojavio tek neposredno pred glasanje. Da li je to uvod u novu skupštinsku matematiku od naredne sednice parlamenta, ostaje da se vidi.
Bojan Kostreš i njegova stranačka koleginica i poslanica Lige Maja Sedlarević tvrde da vladajuća većina i bez poslanika SVM-a ima 63 parlamentarca. Da li je to tako pokazaće se kada poslanici budu glasali o buyetu za predstojeću 2015. godinu.
Lider radikala Vojislav Šešelj je već poručio da vladajuća većina ne može računati na njihove glasove jer oni neće podržati budžet. Osim toga, Šešelj je nedavno, po povratku iz 12 godina dugog pritvora u Hagu, poručio da treba što pre raspisati izbore u Vojvodini, u čijoj skupštini se „sprovodi trgovina poslaničkim mandatima i na taj način stvara skupštinska većina”.
E. Marjanov – A. Savanović
Petnaest preletača u ovom sazivu
Najnoviji primer preletača je Vera Ugrčić Ilić, koja je iz Pokreta „Snaga Srbije – Bogoljub Karić” prešla u DS na dan sednice parlamenta kada je 3. novembra rekonstruisana pokrajinska adminsitracija. Pre nje, u oktobru je Nada Bodrožić iz Nove Srbije prešla u DS. Krajem oktobra pojačani su i redovi Pokreta socijalista, dolaskom Zorana Tankosića iz DS-a i Svetlane Selaković iz DSS-a.
U septembru je i SPO dobio poslanika u pokrajinskom parlamentu nakon što je Željko Vidović napustio DS. U junu je svoje redove ojačao i SNS, poslanicima Dušanom Inđićem i Nedeljkom Konjokradom, koji su napustili DS. „Treća Srbija” je ušla u parlament u majum kad su Srđan Zavišin i Lazar Račić iz DS-a su prešli u tu stranku. U martu je DS oslabljen za pet poslanika, nakon što su Miloš Gagić, Ivana Milić, Robert Santo, Tanja Dokmanović i Mata Matarić napustili demokrate i uveli stranku Borisa Tadića (NDS, sada SDS) u parlament.
„Najstariji” u ovom sazivu među preletačima je Milivoj Vrebalov, koji je u martu 2013. napustio LDP i prišao demokratama.