(FOTO) Bolest s kojom se godinama borila Rada Đuričin... Ovako IZGLEDA POČETAK DEMENCIJE Nema veze sa zaboravljanjem, obratite pažnju na OVE PROMENE u ponašanju
Čuvena glumica Rada Đuričin preminula je u 91. godini i bila je veliki majstor srpskog glumišta, kako u pozorištu, tako i na malim ekranima.
Dugi niz godina glumica se borila sa demencijom. Ona je bila pod stalnim nadzorom lekara i primala je odgovarajuću terapiju zbog drugih zdravstvenih problema.
Kad je Rada primljena u bolnicu rečeno nam je da je zbog oblika demencije i da neko stalno mora da pazi na nju. Donedavno je imala ženu koja ju je čuvala, ali kada joj se stanje pogoršalo, dovedena je u bolnicu, gde je bila pod stalnim nadzorom lekara, priča za Informer izvor blizak slavnoj glumici.
Glumica Vjera Mujović je jako brinula za Radu i u jednom intervjuu itakla da joj je žao i da želi da što pre bude dobro, ali se to, nažalost, nije desilo.
Ona je godinama bila u bolnici. Nije bila dobro, demencija je uzela pod svoje, ali smo verovali da će njena pozitivna energija učiniti da joj bude bolje, priča Vjera.
Prošlo je nekoliko godine od te njene izjave, ali se Rada nije oporavila, mada je ušla u duboku starost.
Da li je prvi znak demencije zaboravljanje?
Zaboravnost nije prvi znak bolesti i ako se tokom minimum šest meseci ne pogoršava i ne dovodi do smetnji u profesiji i svakodnevnom radu, najverovatnije nije reč o početnoj demenciji.
Šta su uzroci?
Demencija nastaje kao posledica različitih bolesti mozga ali i bolesti koje zahvataju i druge organe i tkiva (njih oko 150) koje dovode do gubitka nervnih ćelija (neurona), a kako se ove ćelije praktično ne obnavljaju, kod većine ovih bolesti tokom vremena nastaje pogoršanje u tri navedena domena demencije (kognicija, ponašanje, aktivnosti svakodnevnog života).
Dva najčešća oblika demencije su Alchajmerova bolest i vaskularna demencija.
Ukoliko se zaboravnost pogoršava i dovodi do problema potrebno je medicinsko ispitivanje.
Demencija može da počne i sa pojavom promena ponašanja koje nije tipično za dotičnu osobu i koje postaje upadljivo za okolinu.
Nekad se prvo javljaju smetnje govora, orijentacije, kontrole pokreta, poremećaj pažnje, mišljenja i drugih funkcija mozga.
Ispitivanje se sastoji od neurološkog i psihijatrijskog pregleda, neruropsiholoških testova, odgovarajućih laboratorijskih analiza krvi, skenera mozga ili magnetne rezonance mozga i drugih analiza prema potrebi.
Veoma je važno odrediti vrstu demencije zbog specifične terapije koja treba da se primeni.
Dnevnik/Stil