U ZGRADI NA LIMANU POJAVILE SE STENICE; Iz „Ciklonizacije” upozoravaju da se broj tretmana u Novom Sadu povećava svake godine
U jednoj od zgrada na Bulevaru oslobođenja, na Limanu, pojavile su se stenice. Kako nezvanično saznajemo, pre nekoliko sedmica na stambenom objektu osvanulo je obaveštenje da se prijave oni vlasnici stanova gde je potrebno tretirati insekte.
Nakon toga, iza zgrade, pokraj kontejnera, odloženi su kreveti i dušeci, koji su najverovatnije bili prekriveni stenicama. U novosadskoj „Ciklonizaciji” potvrdili su da je zahteva za tretiranjem stenica bilo, doduše, ne mogu da kažu o kojoj je zgradi reč, ali napominju da nema razloga za paniku.
- Tretmani protiv stenica u Novom Sadu čine svega 0,3 do tri odsto ukupnog broja tretmana protiv štetočina u objektima, te je situacija daleko od teške sa kakvom se, na primer, prethodne godine suočavao Pariz - kažu u „Ciklonizaciji”, te pojašnjavaju da tretmani protiv stenica nemaju sezonski karakter, jer one tokom cele godine imaju idealna staništa u zatvorenim prostorima.
Kako se rešiti stenica
Kako pojašnjavaju u „Ciklonizaciji”, ukoliko je neki prostor infestiran stenicama, najbolje je potražiti stručnu pomoć.
- Optimalna temperatura pranja je na 60 stepeni i neophodno je oprati i odeću i sve druge stvari. Dušek, krevet i okruženje je potrebno detaljno usisavati, a potom odmah zameniti vrećicu usisavača i baciti je. Ako su stenice u dušeku, možda je najbolje rešiti ga se i kupiti novi, ali pre kupovine se rešiti stenica - objasnili su u „Ciklonizaciji”.
- Prema našim podacima, svake godine broj tretmana se povećava za oko 50 odsto i dostigao je brojku od 1.000. Ipak, treba imati na umu da broj tretmana ne označava broj pojedinačnih slučajeva infestacije prostora, jer je, vrlo često, za jedan slučaj zaraženosti stenicama potrebno izvesti dva ili tri tretmana, dok problem ne bude u potpunosti saniran. Broj tretmana protiv stenica postepeno se povećava od 2000. godine i korespondira sa globalnim trendom povećanja protoka ljudi u svetu, pa i je tako i kod nas. Stenice se šire isključivo tako što ih ljudi, uglavnom u koferima i odeći, prenose sa jednog mesta na drugo. Iskustvo govori da su u Novom Sadu upravo mesta sa velikom frekvencijom ljudi, poput hostela, u najvećem riziku od ovakvog problema.
Stenice ne mogu da lete niti skaču, ali im njihov oblik tela omogućava da se kriju mesecima, a da ne budu uočene. One se mogu sakriti u pukotinama prtljaga, torbi, nameštaju, krevetu i odeći ili iza slika. Noću izlaze da se hrane krvlju sisara i mogu da pređu i do 30 metara, a obično napadaju domaćina dok spava.
Postoji mišljenje da pojava stenica ima veze sa čistoćom, ali je to, kako kažu u „Ciklonizaciji”, netačno, budući da se stenice pojavljuju i na najčistijim mestima, gde se jednako dugotrajno zadržavaju.
S. Aničić Ilić