In Memoriam: Vladimir Jorga (1939-2024)
Preminuo je profesor dr Vladimir Jorga, majstor karatea, redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Poživeo je 85 godina. Vladimir Jorga je pionir te sportske veštine na Balkanu. Neizbrisiv je njegov trag kao majstora karatea, nosioca zvanja 10. Dan.
U fokus njegovog interesovanja karate se smestio 1955. godine, za vreme pokaznih vežbi japanskog majstora Nagaoke. Nedugo po završetku tog seminara, Jorga je, sa bratom Ilijom, u vršačkoj Gimnaziji okupio istomišljenike među vršnjacima. Sve ostalo je istorija.
Vladimir Jorga je prvi instruktor karatea u Jugoslaviji. Kao višegodišnji državni šampion, svrstao se u red vrhunskih jugoslovenskih sportista. Po završetku studija medicine, nastavio je da se bavi naučnim radom u sferi medicinskih nauka, biran je za redovnog profesora Medicinskog fakulteta Beogradskog univerziteta, bio je dekan na Međunarodnom fakultetu za sport pri Evropskom centru za mir i razvoj, šef Katedre za sportsku medicinu... Nemerljiv je njegov doprinos da se tradicionalne vrednosti karatea naučno istražuju i potvrde, da se karate popularizuje u Jugoslaviji i širom sveta. U toj oblasti uradio je i objavio u domaćim i međunarodnim stručnim medicinskim i sportskim časopisima više od 170 naučnih radova. Biran je za prvog predsednika Jugoslavenske karate organizacije.
Na međunarodnoj sceni poverenje mu je ukazano izborom za predsednika Evropske federacije (ETKF) i potpredsednika Internationalne federacije tradicionalnog karatea (ITKF).
Presudan uticaj na njegovo karate obrazovanje i usavršavanje imao je legendarni japanski instruktor Hidetaka Nišijama, a prvi značajan međunarodni rezultat Jorga je postigao u aprilu 1968. godine, kada je reprezentacija Jugoslavije na Evropskom prvenstvu u Parizu savladala Englesku do tada nepriokosnovenog vladara na kontinentu i osvojila bronzanu medalju. Niz vrhunskih rezultata na međunarodnoj sceni pratila je i ekaspanzija karatea u našem podneblju.
Decenijski napor na razvoju i prihvatanju karate vrednosti u okruženju, valorizovani su na seminaru u Parizu, gde su braća Jorga položili za zvanje crni pojas 2. Dan. U Srbiji su, jedan za drugim, nicali kluvovi: Crvena zvezda, Medicinar, Vojvodina, Zrenjanin, Čukarica...
Početkom marta 1970. godine u Beogradu je zaživeo Karate savez Jugoslavije, sa predsednikom Vladimirom Jorgom na čelu. Brat mu Ilija izabran je za saveznog kapiten. Te godine u Japanu je održano Prvo svetsko prvenstvo u karateu, na kome je učestvovala i jugoslovenska reprezentacija. Zahvaljujući braći Jorga razvoj karatea u Srbiji krenuo je geometrijskom progresijom i traje do danas.