POŠTO SEĆANJE? Kupuju preskupe grobnice PA ZABORAVE DA PLAĆAJU ODRŽAVANJE; Cena kamena SKOČILA ZA TREĆINU, biće sve teže STAVITI NADGROBNI KAMEN
Milan D. pre 30 godina sahranjen je na jednom novosadskom groblju. Posle sahrane, počela je teška porodična bitka za nasledstvo, u kojoj nije bilo s jedne strane želje, a sa druge novca, za dizanje spomenika, a ni za naknadu za korišćenje grobnog mesta.
Kada se posle više od 10 godina proces završio, Milanovo grobno mesto bilo je predato na korišćenje drugome, i tu sada počiva neko drugi.
Beograđani duguju pogrebnom preduzeću čak milijardu i po dinara za zakup i održavanje grobnih mesta. Za utehu, duguju i neki stranci. To ugrožava održavanje grobalja, zgrada i celo poslovanje. Ukoliko se ne izmire obaveze, možete doći u situaciju da posle nekoliko godina ostanete bez grobnog mesta, odnosno da tu više ne počivaju vaši bližnji.
U Novom Sadu, grobno mesto se daje na period korišćenja od deset godina, što predstavlja i obavezan rok počivanja. Kako na sajtu “Lisja” stoji, za deset godina obaveznog počivanja za jedno mesto iznos je 11.300 dinara. Ovaj rok kasnije se produžava redovnim uplatama od 1.860 dinara, uz popust od 10 posto za penzionere, ali šta se dešava sa grobovima za koje se ne izmiruju dugovanja, da li postoji obavezan rok počivanja?
- Rok počivanja se produžava ukoliko lica koja su dužna da se staraju o grobnom mestu uredno održavaju isto i redovno plaćaju navedenu naknadu za korišćenje i održavanje groblja. Ukoliko u roku od jedne godine po proteku obaveznog roka počivanja lica koja su dužna da se staraju o grobnom mestu ne produže rok počivanja tada se ulazi u postupak procedure utvrđivanja napuštenog grobnog mesta. Korisnici grobnih mesta, u JKP „Lisje“ uvek mogu proveriti status grobnog mesta - rekli su svojevremeno u JKP “Lisje”.
Postoji redovno i vanredno održavanje, samo kad hoćete
Korisnici grobnog mesta dužni su da plaćaju naknadu za korišćenje i održavanje groblja. Samo uređenje i održavanje groblja podrazumeva izgradnju i održavanje objekata i infrastrukture na grobljima (pristupne staze, ograde, kapije, česme) i održavanje groblja u smislu održavanja zelenila kod javne površine specijalne namene.
Na zahtev, „Lisje“ radi i jednokratno čišćenje grobnih mesta, formiranje humke prekrivanje humke rizlom, malčom ili kamenim oblucima. Takođe, sade i biljke koje rodbina donese, ali i održavaju staze oko grobnog mesta, uz hemijsko uništavanje korova. Sve to može se uraditi uz dogovor u zakazano vreme, obično pred godišnji pomen, a redovno uređenje grobalja deo je sume koja se plaća jednom godišnje. Ako se plaća.
A ako su naslednici zaboravni, „Lisje“ im šalje obaveštenja, iako to nije predviđeno aktima preduzeća. Ipak, u „Lisju“ redovno šalju takva obaveštenja na kućnu adresu osobama za koje postoje podaci u bazi podataka preduzeća. To je, navode, vid podsetnika korisnicima usluga da dugovanje postoji. Ali, dalje od toga za sada ne idu, iako je jedan od puteva naplata duga preko izvršitelja. Drže se drugog, a to je prodaja napuštenog grobnog mesta.
Ne treba zaboraviti i da se od pre nekoliko godina može platiti promena grobnog polja i izabrati ono koje je po želji potomaka. Ipak, grobnice je teže kupiti, sve dok se održavaju.
- Preduzeće na razne načine pokušava da stupi u kontakt sa rođacima i poznanicima preminulih kako bi ih informisali o grobnom mestu i ponudili im mogućnost da obnove grobno mesto - rekli su svojevremeno za NS Uživo.
Slična je situacija u Beogradu. Vladan Đukić, generalni direktor JKP "Pogrebne usluge" u Beogradu, kaže da je glavni razlog nebriga, odnosno stav da dok ne moraju, neće da plaćaju.
I kućne ljubimce zaboravljaju
Tačno na Ilindan, na Bežaniji je otvoreno groblje kućnih ljubimaca. Groblje je preuzelo sve radnje kao i kod obične sahrane, a cena je nešto niža, oko 30.000 dinara. Naravno, bez opreme, koja već postaje skupocena.
Mogu se četvoronošci i kremirati. Pitanje je samo da li će vlasnici doći po urnu ili će ih zaboraviti.
Pogrebno preduzeće u Beogradu čuva 900 takvih urni – jednu već 28 godina, iako propisi dozvoljavaju da se čuvaju do pola godine, kaže RTS.
- To je na štetu svih građana koji uredno izmiruju svoje obaveze i koji s pravom očekuju da naša groblja budu održavana, da budu čista - rekao je Đukić. - Sve to prođe i vidimo da se niko ne odaziva, da je grobno mesto neuređeno, neodržavano, neposećivano, mi uklanjamo nadgrobni spomenik bez obaveze čuvanja i to grobno mesto dodelimo nekom drugom - objašnjava direktor JKP "Pogrebne usluge".
Prilika za zaradu
S druge strane, raste cena grobnica jer je za njima ogromna potražnja. Na beogradskim grobljima ostalo ih je još malo, a nove će svakako biti skuplje jer raste cena kamena bilo da ga uvozimo ili da je domaći.
- Bengal blek je, recimo, iz Indije i on je trenutno najskuplji. Traže povećanje od najmanje 25-30 odsto, što znači da će nove grobnice biti skuplje za 20-30 odsto - naveo je Đukić za RTS.
Tužna je istina i da su ljudi za života spremni da kupe grobnicu skuplju od garsonjere ili većeg stana i da rizikuju da ih naslednici u trenutku krize prodaju, ponekad budzašto. To se često dešava, kažu u ovom preduzeću. Praktični naslednici saberu troškove i prihode i – grobnicu oglase na nekom od domaćih sajtova.
I. R.