ŽETVA ULJARICA NA PRAGU, OTKUPLJIVAČI OTVORILI PRVE KARTE Uljare za suncokret nude 40,7 dinara, a evo koliko paori traže
Uoči žetve suncokreta, koja bi trebalo da počne za desetak dana, “Viktorija oil” DOO u Šidu dala je ponudu da će kilogram novog roda merkantilnog suncokreta otkupljivati po akotnoj ceni od 37 dinara bez PDV-a, odnosno za 40,7 dinara sa porezom na dodatu vrednost.
Po toj ceni sigurno će novi suncokret kupovati i druge uljare. Vrednost novog roda, kako je navela “Viktorija”, važi za firme − trgovce suncokretom koji će novi rod otkupljivati od ratara. Očekuje se da će, kada se žetva završi i formira konačna cena, poljoprivrednici za suncokret dobiti malo nižu cenu u odnosu od konačnu, tako je bilo ranijih godina, kako bi i trgovci suncokretom zaradili.
Poljoprivrednici su nezadovoljni akotnom cenom. Kažu da bi novi rod trebalo da košta od 50 do 60 dinara kilogram, u zavisnosti od toga koliko je uloženo u setvu i agrotehničke mere. Ratar Jovica Jakšić iz Bavaniša kazao je da je ponuđena cena suncokreta kod nas najniža u odnosu na zemlje u okruženju.
− U Bugarskoj i Mađarskoj novi rod je najskuplji, a najjeftiniji je u Hrvatskoj i Rumuniji. U Hrvatskoj košta bez PDV-a po toni 390 evra, odnosno 50,3 dinara kilogram, a u Rumuniji tona vredi 380 evra, to jest 49 dinara kilogram. U Bugarskoj je 450 evra tona a 58 dinara kilogram, a u Mađarskoj suncokret košta bez PDV-a 395 evra po toni, odnosno kilogram suncokreta staje 51 dinar.
Mada žetva tek treba da počne, u Banatu se sporadično ubira suncokret. Poljoprivrednik Stanko Krnetić iz Novog Kozjaka u opštini Alibunar skinuo je suncokret i dobio dve tone po hektaru.
− Na jednoj njivi sam morao ranije da žanjem, da bih sačuvao rod od truleži koja nastaje zbog loše klime. Trulog suncokreta ima i na drugim njivama po Banatu pa suncokreta neće biti puno. Mada dobro podnosi toplu klimu, ova sadašnja je bila previše vrela.
Po podacima Republičkog zavoda za statistiku, ovog proleća posejan je suncokret u Srbiji na skoro 250.000 hektara.
Na domaćem tržištu terminska cena novog zrna je bila sve dok se nije pojavila akotna cena “Viktorije oil” od 47 dinara bez PDV-a. “Viktorija oil” će primati zreo rod, zdrav, nezaražen od bolesti i štetočina, bez stranog mirisa, s maksimalnom vlagom od 16 procenata i makismalnim primesama do osam procenata. Za obračun će se uzimati primesa od dva procenta, vlažnost zrana od devet procenata, a za svaki procenat vlage preko ili ispod devet odsto dodavaće se ili odbijati procenat primljene količine u odnosi 1 prema 1. Za vlagu ispod sedam procenata radiće se pozitivna bonifikacija. Za vlagu iznad 12 procenata za pojedinačne isporuke po vozilu naplaćivaće se troškovi sušenja − pet evra po toni bez PDV-a.
Z. Delić