PRETOPLO I JAKO HLADNO OKRUŽENJE MENJA AKTIVNE SASTOJKE Lekove treba pažljivo čuvati tokom leta
Kada je u pitanju bezbednost lekova, većina pacijenata pod tim pojmom podrazumeva držanje lekova van domašaja dece ili strogo pridržavanje uzimanja propisane doze.
Jasna Anđelković iz Farmaceutske komore Srbije kaže kako kada je bezbednost lekova u pitanju mali broj pacijenata razmišlja o temperaturi na kojoj čuva lekove i kako bi spoljašnja temperatura mogla da utiče na lekove.
- U toku leta, ključno je da se uzme u obzir uticaj viših temperatura na lekove. Najbolje mesto za čuvanje lekova, osim onih koji zahtevaju hlađenje (temperaturu -2 do -8 stepeni), je hladno i suvo mesto, daleko od toplote, hladnoće, vlage ili svetlosti. Većinu lekova treba čuvati na temperaturi od 25 stepeni. To znači da ormarići za lekove u kupatilu ili na vrhu frižidera nisu najbolji izbor. Bolji izbor je spavaća soba, orman u hodniku ili ostava – objašnjava Jasna Anđelković.
Lekovi se proizvode u vrlo specifičnim uslovima, a uslovi koji su previše topli ili hladni mogu da izazovu promenu aktivnih sastojaka. Ekstremne temperature ili vlažnost mogu da dovedu do oslobađanja proizvoda razgradnje ili nečistoća koje se formiraju u lošim uslovima skladištenja. Praćenje preporuka proizvođača za pravilno čuvanje lekova je od suštinskog značaja za očuvanje aktivnog sastojka i sprečavanje gubitka efikasnosti lekova.
- Insulin, na primer, mora da se čuva u frižideru dok se ne otvori, a nakon toga ga treba čuvati na sobnoj temperaturi. Lekovi protiv epilepsije, lekovi za srce ili hormonska terapija, ne bi trebalo da se izlažu toploti u bilo kom trenutku, jer visoke temperature mogu da promene njihovu efikasnost – kaže Anđelković.
Ne blizu volana
- Ako putujete automobilom i želite da stavite lekove koji zahtevaju hlađenje, kao recimo insulin, u ručne frižidere, pazite da lek ne bude u direktnom kontaktu sa kockama leda ili hladnim pakovanjem koji bi mogli da izazovu da lek bude izložen niskim temperaturama. Da biste to sprečili, umotajte lek u krpu pre nego što ga stavite u ručni frižider. Kada putujete automobilom držite lekove van prtljažnika ili kaseta blizu volana, gde temperature mogu porasti iznad najviših temperatura na otvorenom. Obavezno ponesite lekove sa sobom kad god napuštate vozilo. Ako trenutno uzimate lekove možete da uživate u suncu, pesku i moru, samo prethodno se konsultujte sa vašim farmaceutom zbog dodatnih mera predostrožnosti – savetuje Anđelković.
Prema njenim rečima, često nema vidljivih promena na lekovima koji su izgubili efikasnost usled nepravilnih uslova skladištenja, ali uvek se preporučuje da se potraži promena boje, neobični mirisi ili promene u obliku ili premazu koji mogu biti pokazatelji narušenog integriteta leka.
- Skladištenje lekova nije jedina stvar koju treba uzeti u obzir tokom leta. Fotoosetljivost, hemijski izazvana promena na koži, može da vas učini osetljivijim na sunčevu svetlost i može biti izazvana određenim lekovima, obično se pojavljuje kao izraženija opekotina od sunca. Mnogi uobičajeni lekovi mogu povećati rizik od fotosenzitivne reakcije, kao što su lekovi protiv akni (izotretinoin), analgetici (naproksen, ibuprofen, piroksikam, ketoprofen), antibiotici (doksiciklin, tetraciklin, ciprofloksacin, levofloksacin, sulfametoksazol-trimetoprim), antifungalni lekovi (grizeofulvin, vorikonazol), antihistaminici (cetirizin, loratadin, difenhidramin), lekovi za snižavanje holesterola (atorvastatin, simvastatin), lekovi za dijabetes (glipizid, gliburid), diuretici (hidrohlorotiazid, hlortalidon, furosemid) – nabraja Anđelković.
Da biste smanjili rizik od oštećenja od sunca, preporučuje se da tražite senku, posebno između 10 i 14 časova, kada je sunce najviše; koristite kremu za sunčanje koja ima najmanje SPF 30; i nosite zaštitnu odeću, kao što su naočare za sunce, šeširi i lagane košulje dugih rukava. Kako veliki broj lekova koji ovde nisu navedeni takođe mogu izazvati fotosenzitivnost, preporuka je da se obavezno konsultujte sa svojim farmaceutom o svim mogućim neželjenim efektima pre upotrebe bilo kog leka.
Kada su putovanja u pitanju, ako idete avionom, obavezno držite lekove u ručnom prtljagu, a ne u prijavljenom prtljagu, tako ćete izbeći rizik da lekovi budu izloženi ekstremnim promenama temperature, a i biće Vam pri ruci ako zatrebaju u toku puta. Bilo da putujete avionom ili automobilom, ako je potrebno je da ponesete lekove koji zahtevaju hlađenje, stavite ih u termo torbe i futrole za prenos lekova.
LJ. Petrović