ZAKANJI U NADOKANDI VREMENA RASTUŽIO HRVATE u susretu trećeg kola B grupe u Lajpcigu (VIDEO)

24.06.2024. 23:11 23:21
Izvor: Tanjug (AP Photo/Petr David Josek)

Matija Zakanji je, u poslednjim trenucima utakmice, postigao gol za Italijane i sprečio njihov poraz od Hrvatske.

Umalo tragičar, pa onda i nesuđeni junak trijumfa „kockastih“, Luka Modrić, najpre je propustio priliku da realizuje penal, ali je, par desetina sekundi kasnije, jednu odbijenu loptu spremno dočekao i, činilo se, postigao gol vredan velike pobede. Međutim, Zakanji se s tim nije složio i, skoro je sigurno, poslao tim selektora Zlatka Dalića kući.

Zapretili su hrvatski reprezentativci preko Sučića u 5. minutu, čiji udarac je Điđi Donaruma, lepom paradom, prosledio u korner. Odgovorili su učenici selektora Spaletija, preko Retegija, ali je i ta lopta završila udarcem s ugla. U 27. miutu golman Hrvatske Dominik Livaković sjajno je zaustavio zicer Bastonija, koji je glavom uputio loptu, sa samo pet-šest metara. Rasplamsala se bitka, pravih prilika pred golovima nije bilo, sve se vratilo u okvire ne preterano zanimljive borbe u manevru, pa je veliki odmor dočekan uz rezultat 0:0.

Nastavak je počeo uzbuđenjem u 52. minutu, kada je Kramarić želeo da ubaci loptu pred gol Italijana, ali je ona Fratezija pogodila u ruku i sudija Makeli je, na intervenciju iz VAR sobe, dosudio najstrožu kaznu za Hrvate. Međutim, sjajni Donaruma zaustavio je udarac Luke Modrića s bele tačke, ali se, samo minut kasnije, posle još jedne odbrane kapitena Italije, tada udarca Budimira, 38-godišnji Modrić iskupio i doveo Hrvatsku u vođstvo.

Krenuli su mnogo ofanzivnije „azuri“, povijala se odbrana Hrvata, a u 67. minutu Darmijan se nije snašao u solidnoj situaciji. Nije Spaletijev tim uspevao da iskoristi propuste u defanzivi rivala, koji se povukao i čuvao minimalnu, ali za njega ogromnu prednost. Anemične Italijane, i dalje aktuelne prvake Evrope, spasao je na kraju Zakanji, čijim golom su obezbedili mesto među 16 najboljih na Starom kontinentu. A Hrvati, imali su sve u svojim rukama, a čini se da ostali bez ičega. I takav je, eto, fudbal...

Hrvatska – Italija 1:1 (0:0)

LAJPCIG: Lajpcig arena, gledalaca: 40.000. Sudija: Dani Makeli (Holandija). Strelci: 1:0 - Modrić u 55. 1:1 – Zakanji u 90 8. minutu. Žuti kartoni: Sučić, Modrić, Pongračić, Stanišić, Brozović (Hrvatska), Kalafjori, Fađoli (Italija).

HRVATSKA: Livaković 7 – Stanišić 6, Šutalo 6, Pongračić 6, Gvardiol 6,5 – Modrić 7 (od 80. Majer 6,5), Brozović 6,5, Kovačić 6 (od 70. Ivanušec 6)– Sučić 6,5 (od 70. Perišić 6), Mario Pašalić 6 (od 46. Budimir 7), Kramarić 6,5 (od 90. Juranović -).

ITALIJA: Donaruma 7 – Di Lorenco 6, Bastoni 6,5, Kalafjori 6,5, Darmian 6 (od 82. Zakanji 8) – Barela 6, Žoržinjo 6 (od 82. Fađoli -) – Raspadori 6 (od 75. Skamaka 6,5), Pelegrini 6 (od 46. Fratezi 6), Dimarko 6 (od 57. Kjeza 7) – Retegi 6,5.