Opa! VEŠTAČKA INTELIGENCIJA “zamesila” BOLJE OCENJEN SIR od tradicionalne verzije! Degustiralo se “na slepo”, MLEKARI UVREĐENI Da li ih je vreme “pregazilo”? (FOTO)
Nedavno je Vašington Post izvestio o skandaloznom razvoju događaja na dodeli tzv. „Good Food Awards“, prestižnog takmičenja koje dodeljuje nagrade specijalizovanim proizvođačima hrane.
Tamo je jedan proizvođač veganskih sireva izazvao totalnu pometnju…
Naime, po prvi put, posle 5 godina od kako je veganskim sirevima dopušteno da učestvuju, jedan od njih je uspeo da uđe u finale. U finalu, sudije „degustiraju na slepo“, bez informacija o proizvođačima.
Posle prvog šoka ulaskom veganskog sira u finale, desilo se nezamislivo. Proizvođač Climax Foods, dobio je od Good Food Fondacije pismo sa obaveštenjem da je odluka doneta i da će njihov sir na godišnjoj dodeli nagrada biti proglašen za pobednika!
Ipak, nedelju dana pre ceremonije dodele nagrada, „pobednik“ Climax Foods je preko noći izbačen sa liste finalista. Posle nemuštog objašnjenja organizatora, svi koji prate događaj su ocenili da se po svoj prilici radi o posledici pritiska moćnog lobija mlečne industrije.
Mlekari su očigledno doživeli kao svojevrsnu uvredu to što se sudijama najviše dopao sir koji uopšte ne sadrži mleko.
Skandal je izazvao veliku medijsku pažnju i kompaniji Climax Foods doneo veliki publicitet, iako je ostala bez zaslužene nagrade. A koliko se revolucionarnim inovacijama hrane bavi, ona tu pažnju zaista i zaslužuje. Da je visoka tehnologija u pitanju postaje jasno čim upoznate njenog osnivača. Ime mu je Oliver Kan i po obrazovanju je astrofizičar sa diplomom Harvarda.
On objašnjava da je njegova firma razvojna visoko-tehnološka kompanija, koja želi da uposli revolucionarne mogućnosti veštačke inteligencije da osmisle tehnologiju i inovativne formulacije prehrambenih proizvoda na bazi biljaka, koji bi ukusom i teksturom parirali proizvodima životinjskog porekla.
Kako su pomoću veštačke inteligencije došli do formulacije neverovatnog veganskog sira?
Mlečni sirevi sadrže protein kazein, koji menja strukturu kada se zagreva, stvarajući karakterističnu rastegljivost i osećaj u ustima. Većina veganskih sireva, međutim, sadrži vrlo malo proteina, pa rastegljivost imitira korišćenjem različitih vrsta skroba ili dodacima za „gumastu“ teksturu, a pri tom imaju i slabu nutritivnu vrednost.
Oliver Kan tvrdi da je u pitanju najveći prodor u tehnologiji hrane u poslednjih 6.000 godina.
Kaže da je današnji sistem proizvodnje hrane neefikasan i neodrživ, jer životinje nisu evoluirale da proizvode hranu za druge životinje. Dodaje da ako bi upotrebili biljke direktno, mogli bi da dobijemo proizvode koji su bolji za naše zdravlje, za planetu, a istovremeno jeftiniji za proizvodnju i pristupačniji kupcima.
Pri tom, cilj im je da to urade na način da ti proizvodi budu održiviji, hranljiviji i bolji za planetu, kao i jeftiniji od svojih konkurenata. Kan smatra da je to moguće, a uspeh sa veganskim sirom to i potvrđuje.
Industrija koja odbija da se pomiri sa tim da ju je vreme pregazilo…
Posle ovoga, pomalo smešno i jadno zvuči komentar jednog od učesnika pomenutog takmičenja sireva, mlečnog proizvođača, koji je rekao da misli da je veganski sir – prevara. Kaže da izgleda kao sir, da ima ukus kao sir, ali se ne uklapa u ono što mi istorijski podrazumevamo pod sirom. Dobro došao u budućnost prijatelju…
A za to vreme Oliver Kan, pomenuti vizionar na polju tehnologije hrane, uz opasku da će budućnost hrane biti mnogo bolja od sadašnjosti, dodaje:
„Kako je rekao Gandi: u početku te ignorišu, onda ti se smeju, pa počnu da se bore protiv tebe i onda – pobediš!“
Dnevnik/Telegraf