Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

TEMA „DNEVNIKA”: ŠVERC ZAŠTIĆENIH VRSTA NE PRESTAJE Sakriveni ZMIJE, KORNJAČE I PAPAGAJ

07.05.2024. 10:10 10:31
Piše:
Foto: Uprava carina

Iako šverc zaštićenih vrsta, bilo da je reč o živim primercima ili ne, opada iz godine u godinu, srpski carinici su za samo 24 časa osujetili krijumčare da preko naše granice prenesu zmije, kornjaču i belotrbušnog papagaja.

Na graničnom prelazu Horgoš, 27. aprila, sprečen je pokušaj krijumčarenja tri jedinke zaštićenih vrsta zmija i jedne zaštićene kornjače.

Slučaj je otkriven kada je na red za kontrolu na ulazu u zemlju pristigao autobus koji je saobraćao na relaciji Nemačka-Grčka. Iako su i putnici i vozači rekli da sa sobom nose samo lični prtljag, carinici su tokom kontrole ispod zadnjeg reda sedišta najpre pronašli kutiju od stiropora, sa tri platnene vreće u kojima su se nalazili reptili. Potom je iznad sedišta, u boksu za ručni prtljag, pronađen i terarijum sa jednom živom kornjačom.

Reč je o životinjama koje su na listi vrsta zaštićenih CITES konvencijom, a u pitanju su dve jedinke zelenog aborelnog pitona Morelia virdisa, jednom primerku smaragdne aborelne boe Corallus caninus i jednom primerku ruske kornjače Testudo horsfieldii.


Domišljati šverceri

Krijumčari pokušavaju da prenesu zaštićene vrste na različite načine. Bilo je situacija sa golubom u rukavu, prepariranom vučjom glavom u prtljagu, tukanima u koferu, zebama u torbi za mačke, majmunima i krokodilima u auto-prikolici... Carinici su u praksi pronalazili i flaše azijskog napitka sa zaštićenom zmijom koja drži škorpiju u čeljustima. Ponekad životinje pokušavaju da prokrijumčare pojedinci za svoje lične potrebe, poput ukrasnih vrsta pauna i koka. Bilo je i slučajeva kada su carinici osujetili organizovane pokušaje krijumčarenja, poput nedavno otkrivenih rasnih pasa, gde je upleten veći broj ljudi. Ukratko, nema šta šverceri nisu pokušali da prenesu preko državne granice.


Samo dan ranije, na istom graničnom prelazu, carinici su zadržali zaštićenog belotrbušnog papagaja, koga je jedan putnik pokušao da prenese preko granice bez neophodne CITES dozvole.

Slučaj je otkriven kada je na ulazu u zemlju pristigao automobil stranih registarskih oznaka, čiji je vozač i jedini putnik rekao da nema ništa za prijavljivanje i da sa sobom nosi samo lični prtljag. Međutim, tokom kontrole, na suvozačkom sedištu pronađen je kavez prekriven crvenim platnom, u kojem se nalazio papagaj White-bellied parrot.


Srećan kraj za makaki majmune

Makaki majmuni, koji su 2012. godine zaplenjeni na Horgošu, bili su privremeno smešteni, gotovo tri godine, u zoo-vrtu „Palić”. U februaru 2015. prebačeni su u Španiju, u specijalizovano prihvatilište, koje ima odgovarajuće uslove. Njih šest, preplašenih i zagrljenih, pronađeno je u gajbicama ispod hrpe odeće u gepeku automobila jednog srpskog državljanina. Vrednost jednog primerka kreće se oko 3.000 evra.


Životinje su za krijumčare samo još jedan izvor zarade i nije ih briga da li će neke od njih biti ugrožene tokom transporta. Šverceri ih prevoze u lošim uslovima i često ih imobilizuju na različite načine. Odmah po otkrivanju, u saradnji sa Graničnom veterinarskom inspekcijom, životinje se zbrinjavaju u najbližim ZOO vrtovima. Međutim, činjenica je da mnoge uginu jer su izmučene i pod stresom, te ne mogu da se prilagode i oporave.

Zbog rigoroznije kontrole, šverceri se sve manje odlučuju da krijumčare zaštićene vrste životinja, a ono što ih dodatno osujećuje jeste činjenica da se javnost redovno informiše o takvim prekršajima.

Ipak, iz Uprave carina podsećaju da je za prekogranični promet i tranzit egzotičnih kućnih ljubimaca koji spadaju u zaštićene životinjske vrste, pored uobičajene dokumentacije, potrebno posedovati i posebnu dozvolu.

D. Nikolić

Piše:
Pošaljite komentar
Zaštićene vrste pobijene sačmom kod Ribnjaka „Sutjeska”

Zaštićene vrste pobijene sačmom kod Ribnjaka „Sutjeska”

15.02.2022. 10:43 10:45
Nakon 40 godina, reptili ponovo ljubimci u Norveškoj

Nakon 40 godina, reptili ponovo ljubimci u Norveškoj

11.05.2017. 16:49 16:57
Krijumčarili lavove, leoparde i kornjače u gliseru

Krijumčarili lavove, leoparde i kornjače u gliseru

16.12.2019. 09:48 10:06