GONG OSLOBAĐA OD UMORA I STRESA: Zvučna relaksacija vraća telu balans i reguliše zdravlje
Isceljujući uticaj zvuka je oduvek bio jedinstven način da se čovek vrati u svoj balans, prepusti harmoniji zvuka uz korišćenje raznih instrumenata, da se veseli, otpusti emocionalne teškoće i isceli od raznih bolesti.
Gong zvučna meditacija ili ispravnije rečeno, zvučna relaksacija se u Srbiji proširila poslednjih desetak godina i uzela maha praktikovanju, jer je sve više ljudi počelo da prepoznaje ovakav način holističkog pristupa, u cilju rasterećenja od nakupljenog stresa i emocionalnih teškoća sa kojima se svakodnevno suočava.
Poznato je da zvučne vibracije utiču na mnogo polja u ljudskom organizmu, nivelišući fizičko, psihičko i emocionalno stanje, kao i energetsko telo čoveka, delujući blagotvorno na širi spektar zdravstvenih tegoba, a Anika Petrović iz Novog Sada.
Inače, pionirka zvučne „terapije” na našim prostorima, za „Dnevnik” kaže da je u suštini, praktikant za gongove i zvučne činije i najvažniji „instrument“ , jer ako zvučni radnik poseduje dubinsko znanje, dobar osećaj i veštinu, već kroz inicijalni razgovor i bez instrumenta, može opustiti čoveka, da krene da se oslobađa svojih teških uverenja, ali ipak velika većina dolazi da se samo prepusti uz blagotvorne zvuke gongova i činija.
- Otakako sam počela da praktikujem rad sa zvucima, moje najvažnije pitanje je bilo kako u radu sa ljudima da dam kvalitet, sigurnost i harmoniju, ne bi li već nakon prvog dolaska doživeli transformaciju, imali osećaj lakoće, i odlazili sa osmehom na licu. Zato se i zove – zvučno opuštanje, mada u nekim zvučnim delovima imamo prostiranje zvuka malo jačeg intenziteta, a onaj ko je obučavan treba tačno da zna kada i u kom momentu je potrebno podići „skalu za oktavu” više, ili koji instrument upotrebiti u pravom trenutku jer u suprotnom, kod nekih osoba može izazvati traumu i nelagodu.
Kao zvučni praktikant, osim gonga, Anika koristi i druge instrumente poput tibetanskih činija, i svaka od njih, kaže, ima svoju zvučnu notu; tu su i tingše, zvučne viljuške, bubnjevi, “koši” zvončići, perja, kišni štap...
– Ti instrumenti tokom sviranja proizvode širok spektar različitih čulnih zvuka, a menjanjem ritma i intenziteta, slušalac može da se uvede u veoma duboko stanje relaksacije i mira. Sa druge strane, uticaj je individualan, te će, u zavisnosti od senzibiliteta, pojedinac osetiti trenutno efekte, ili pak kasnije, neko još dugo titra posle – pojašnjava Anika Petrović, koja je prva u Srbiji započela širenje znanja o dobrobitima zvučne relaksacije, rada s gongovima i zvučnim činijama; inače, i nakon decenije rada, ona je, dodaje, i dalje još student kod najpoznatijih učitelja u sferi zvuka, gongova i drugih instrumenata na „9waysacademy”.
U dubokom prepuštanju zvucima, mnogi upadnu u takozvano snoliko stanje – stanje mira i tišine, u kom se dotakne i moćan izvor samoisceljenja, kaže Anika, jer se u tim trenutcima oslobađaju svi kapaciteti za vraćanje organizma u balans. Tu zvuk spada u najefikasnije medije za opuštanje.
– Mene je vodila velika želja da u svom radu budem kvalitetan prenosilac za pokretanje samosvesnih procesa kod prisutnih, da prenosim neiskrivljena drevna učenja za poboljšanje blagostanja drugih, što je velik izazov u današnje vreme. Čoveka treba gledati na holistički način, jer su procesi koji se odvijaju u laboratoriji zvanoj čovek veoma kompleksni. Niko od nas gong praktičara ne leči nikog, niti možemo zameniti lekare.
„Terapija” harmonizacija zvukom podržava celovitost bića, vraćajući pažnju na njega samog, na povratak u stanje mira. Pozitivnih dejstava ima mnogo, od blagotvornog delovanja na regulisanje disanja, sna, potsticanje pažnje na osećaj u telu, harmonizacija krvnog pritiska, rada endokrinih žlezda, prepuštanje unutrašnjem glasu, krativnosti, opuštenosti, unutrašnjem miru i prihvatanju, kao i mnogim drugim osećanjima koja preplavljuju u zavisnosti od osobe do osobe.
Postoje i pojedinci koji ne osete ništa i nemaju nikakve povratne reakcije – ističe naša sagovornica, dodajući da postoje određeni protokoli koji se ne uče u drugim školama kao na akademiji koju ona pohađa, koja je jedinstvena u svetu u načinu prenošenja znanja, zato naglašava da treba obratiti pažnju prilikom pronalaženja dobrog zvučnog praktikanta, i dobro proveriti iz više izvora ko poseduje prave kvalitete i veštine za savestan pristup.
Zvučne terapije poznatije su kod nas kao gong „kupke”, a kako Anika objašnjava, ona više ne koristi taj naziv .
Danas svaki joga centar želi da ima gong „kupke”, zvučne relaksacije u svojoj ponudi, s tim da ovakav način zvučne relaksacije može da se praktikuje individualno, što se u neku ruku više i preporučuje, a može i u grupi, uglavnom traje od po sat do dva, mada nije retko i da potraje duže od toga.
U poslednje vreme su, inače, česti i pozivi za tim bilding grupe, za opuštanje na nedeljnom nivou u firmama, takođe i na putovanjima kao ponuda za dodatnu relaksaciju zvukom.
Ivana Bakmaz