U NAŠOJ ZEMLJI NIKO NE PRAVI TITANIJUMSKE IMPLANTE Lekari mogu da zamenjuju kosti lica
Ubacivanje titanijumskog 3D implanta kostiju lica je moguće i lekari Klinike za maksilofacijalnu i oralnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine su to već jednom i uradili.
Međutim, sada je to nemoguće, jer u našoj zemlji niko ne može da izlije titanijumski implant, koji se postavlja umesto kostiju lica.
- Mi smo tu operaciju uradili pre nekoliko godina. Ugradili smo implant mladiću koji je imao benigni tumor kostiju lica. Sve je urađeno u saradnji sa profesorom Fakulteta tehničkih nauka Igorom Budakom, gde je napravljen 3D model na osnovu naših snimaka. Mladić je imao tumor koji mu je razorio jagodičnu kost i sklanjanjem kostiju, bez ugradnje implanta imao bi unakaženo lice, ali i probleme sa vidom, gutanjem, otvaranjem usta. Titanijumski implant je izrađen u Kardifu, u Engleskoj, a kod nas ih niko ne pravi – objašnjava upravnik Klinike za maksilofacijalnu i oralnu hirurgiju profesor dr Aleksandar Kiralj.
Pacijent kome su radili ovu operaciju je tada imao 20-ak godina, a deformitet koji je imao mu je bio urođen. Kost se stalno uvećavala i nikada ne bi prestala da raste. U saradnji sa profesorom Dominikom Egberom iz Kardifa, novosadski lekari su besplatno dobili graničnike, koji su postavljeni na mesto do kojeg su odstranjivali kost, a porodica je u saradnji sa Kliničkim centrom snosila troškove implanta, odnosno operacije. U pitanju je deo glave koji je blizu baze lobanje i blizu oka, te je bilo jako važno da se sačuva oko. Lekari su postigli potpunu simetriju obe polovine lica.
Ova kompjuterizovano vođena metoda imedijatne rekonstrukcije kostiju glave i lica urađena je tako što su lekari u jednom aktu izvadili kost koju je tumor razorio i odmah ugradili implant. Kako objašnjava dr Kiralj, profesori sa FTN su na osnovu CT snimaka kompjuterski uradili rekonstrukciju i izradili nedostajući koštani segment pomoću 3D štampača. Tako napravljen model za izlivanje definitivnog implanta od titanijuma.
- Pacijent je bio na kontroli, normalno živi i ima potpuno simetrične obe strane lica. Operacijom su mu uklonjene kosti dela očne duplje, deo kostiju prema jagodičnom luku i jagodična kost. Priprema za operaciju je bila dobra i tačno smo znali gde sečemo kost i gde ide rekonstrukcija – navodi dr Kiralj.
Prema njegovim rečima, potrebe za ovim rekonstrukcijama ima, jer bi takvim implantima mogle da se nadomeste kosti kod svih benignih tumora, nekih teških povreda, a možda i u slučajevima malignih tumora, nakon hemioterapije i zračenja. Rekonstrukcije se sada rade od kostiju pacijenta, što znači da im se uzima deo njihove kosti sa nekog dela tela, kako bi se ubacile na drugo mesto.
- Uzimanje režnjeva kostiju se često radi i to je standard za rešavanje defekata. Međutim, tako velika operacija, kakva je urađena ovom momku, ne bi mogla da se uradi sa istim rezultatom, a imala bi i neizvestan ishod, kao i moguće komplikacije. Tako preciznu rekonstrukciju ne bismo mogli da uradimo drugačije i sve drugo ne može ni približno da da isti rezultat - istakao je dr Kiralj.
Da bi program ugradnje ovakvih implanata zaživeo, potrebno je pribavljanje mnoštva sertifikata i odobrenja, kao i uvoznih dozvola. Dr Kiralj kaže kako je ubrzo po urađenoj operaciji počela i korona, te je tada sve prekinuto, a bilo bi idealno kada bi neko u Srbiji mogao da pravi titanijumske implante.
LJ. Petrović