PREVARE NE ZNAJU ZA GRANICE Nude posao iz snova, a kradu podatke sve po spisku
Da skameri, to jest internet prevaranti, ne poznaju granice mašte, pokazuje najnoviji primer pokušaja krađe podataka preko SMS poruka.
Pošto je ceo svet provalio SMS prevaru s isporukom paketa i onom s promenom podataka u banci, prevaranti su se dosetili novog načina. Pozivaju vas da za njih radite i to „pošteno”. A evo i kako je to detaljno objasnio jedan od korisnika društvene mreže Reddit, koji je snimio ceo „razgovor”.
SMS počinje od sredine, tačnije, uvlače vas u priču tako što vam se zahvaljuju na interesovanju za posao koji nude. Naravno, naivni prvo pomisle da je u pitanju neka greška i to im i napišu (tako dobiju podatak da je broj telefona aktivan). Potom sledi objašnjenje i o kakvom se poslu radi: u pitanju je honorarni posao, u kojem je potrebno samo da lajkujete, a potom i skrinšotujete (svi znate šta je to, ali hajde da objasnimo – da snimite stranicu koju vidite na ekranu) neku scenu sa njihovog Youtube kanala. Kanal je bezazlen, video blog iliti vlog, posvećen hrani. Dakle, sve je legitimno: odete na Youtube kanal, pretrčite po videima, lajkujete da imaju što više pratilaca, skrinšotujete kao dokaz i pošaljete njima da znaju šta i kako radite. „Cijena prava sitnica”: od 500 do 5.000 dinara, u zavisnosti od vašeg entuzijazma.
Džeparenje preko SMS poruka
- Naši zlikovci vrlo su kreativni kad je u pitanju zloupotreba naših podataka. Oni mogu da kreiraju lažne identitete: recimo, mogu da podignu nekakav kredit na vaše ime, koji će biti potpuno povezan s vašim podacima, iako ga ne otplaćujete, vi ćete biti za njega odgovorni. Naravno, ne treba zaboraviti ni staru, dobru krađu. To više nije samo prosto džeparenje u autobusu, to je sad džeparenje preko SMS poruka – rekla je nedavno za „Dnevnik” psihološkinja Ina Poljak, čija je specijalnost socijalni inženjering, o čijem radu ste upravo čitali.
Zvuči sjajno, zar ne? Logično je: potreban im je veliki broj pretplatnika koji lajkuju njihov sadržaj. Tako se povećava vidljivost, raste uticaj i mogu da se dobiju plaćene reklame. Još vam kažu da ne morate da gledate, već samo da lajkujete i pošaljete skrinšot, kao da mi ne znamo da se na sajtu meri i retencija, odnosno, zadržavanje korisnika, što, ustvari, nosi najveću vrednost.
Eto vam crvene lampice upozorenja: na svakom sajtu koji koristite za, hm, neke ne tako čiste radnje, kao što je skidanje filmova, igrica ili programa, dobijate link na poznate sajtove za čuvanje podataka, a tamo, da biste besplatno skinuli fajl, morate da čučite otprilike 30 sekundi, što, verujte, deluje kao večnost. Ko to zna, zna i da je ovo neka sumnjiva rabota, jer ne može se za tako malo posla dobiti bilo kakav novac, što znači da zarada leži na nekom drugom mestu, u ovom slučaju u vašem novčaniku.
I, gle čuda, stiže poruka da se pripreme za slanje podataka o banci, jer uplata, jelte, mora biti legitimna (iako nema nikakvog ugovora, pa ni šanse da ih neko oporezuje). U tu svrhu šalje se i spisak banaka u Srbiji (cela konverzacija odvija se na engleskom, valjda su naučili da Gugl trenslejt ne radi najbolje). Na spisku je i čuvena BakaPrejz banka, kao i Telenor banka koja više ne postoji, za razliku od bake, koja eventualno pare za unuke čuva u kecelji. A da bi naivce navukli do kraja, mole vas da pošaljete skrinšot konverzacije sa njihovom službenicom i potvrdu o uspešnom transferu novca, kako biste mogli da utvrdite saradnju. Sve će se ovog puta obaviti na Telegram kanalu (koji nije podložan proveri podataka), potrebno je samo da kontaktira izvesnu Antheu18 i pošalje kod (naravno da im ne treba kod, već broj telefona, da znaju koga su prevarili). Onog trenutka kad im naivac pošalje podatke, može da se pozdravi s parama.
Do sledeće prilike i nove maštovite prevarantske kreacije.
I. Radoičić