Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

FIŠING KAMPANJA ZAPLJUSNULA SRBIJU Svima stižu SMS poruke BANKE PORUČUJU: NE OTVARAJTE!

23.12.2023. 10:01 10:11
Piše:
Foto: Pixabay, ilustracija

Sve više građana javlja se s problemom da im je Pošta Srbije poslala poruku o dospeću pošiljke, kao i da više podataka mogu da dobiju klikom na link, okačen u poruci.

Mnogi od njih kliknuli su na link, koji ih je odveo u prazno, tačnije, na takozvani „sajt ogledalo“ , na kojem se traži od njih da ostave privatne podatke, među kojima su i brojevi tekućih računa. Neki od njih otišli su i korak dalje i upisali podatke, da bi ih dočekalo neprijatno iznenađenje, u vidu „očišćenog računa“.

I to vam je, dragi moji, fišing prevara.

Fišing je internet napad kojim, lažnim obaveštenjima poput ovoga, haker pokušava da vam ukrade novac ili identitet tako što vas na veb lokacijama koje se pretvaraju da su valjane, otkrivate lične informacije – kao što su brojevi kreditnih kartica, informacije iz banke ili lozinke. Sajberkriminalci vam obično šalju mejlove u kojima se predstavljaju kao pouzdane kompanije, prijatelji ili poznanici, a poruka sadrži vezu ka fišing veb lokaciji, koja vam krade podatke ili novac.

Situacija se pogoršala, saopštava Narodna banka Srbije,  upozoravajući građane da obrate pažnju na to ako dobiju SMS poruke s nepoznatih brojeva telefona, u poslednje vreme sa pozivnim brojem 33, u kojima se pošiljalac predstavlja kao pružalac određenih usluga - Netfllix, Pošta Srbije, DHL i slično, jer je u pitanju prevara.

Nataša R. samo jedna je od potencijalnih žrtava za sada nepoznatih počinilaca.

- Ujutru me je probudila SMS poruka o prispeću pošiljke. Ništa nisam poručivala, ni od predmeta niti neka dokumenta, te sam odmah zvala sestru koja je IT stručnjak za sajber bezbednost. Ona mi je rekla da nikako ne klikćem na linkove s nepoznatih brojeva, bez obzira na to da li dolaze „iz pouzdanih izvora“. Kasnije sam saznala da su mnogi dobijali poruke slične sadržine.

I zaista, naši građani posebno su pogođeni ovim fišingom, kako se ova vrsta prevare naziva. Dnevnik je ranije pisao o sličnoj prevari, koja je došla s lažne adrese „Netfliksa“. Naši ljudi često kupuju razne vrste proizvoda, a mnogi se bave i dropšipingom – kupovinom određenih predmeta u inostranstvu i njihovom daljom prodajom, pa obaveštenja o pristiglim paketima nisu nikakvo čudo.


Zašto baš Pošta Srbije

Zašto Pošta? Zato što je, zbog štrajka radnika, distribucija paketa bila znatno otežana, pa većinu ne čudi što su konačno od Pošte dobili poruku, ili mogu da nađu opravdanje u tome da je Pošta Srbije zatrpana poslom, pa se greške događaju.

Samo što to ovde nije slučaj.


U akciju borbe protiv fišinga uključile su se i banke, te je Nataša od svoje dobila poruku da ne ostavlja podatke sa kartice, niti lične podatke. Reagovala je i Pošta Srbije, s istim upozorenjem.

Kako bi se zaštitili od fišinga, korisnici bi trebalo da obrate posebnu pažnju prilikom otvaranja SMS poruka i e-pošte od nepoznatih pošiljalaca – kaže Miodrag Lazić iz IT manufakture. - To znači da provere URL adresu veb stranice pre nego što unesu svoje podatke i ne dele osetljive podatke sa drugima bez provere verodostojnosti izvora. Takođe, potrebno je da koriste različite lozinke za različite račune i da ih redovno ažuriraju. U ovome im pomažu i sami programi, koji nude nove, nasumično kreirane lozinke, a postoji i dvofaktorska autentifikacija, koju od skoro primenjuju i mnoge banke, pored autentifikacije otiskom prsta i slanja SMS poruke na prijavljen mobilni telefon, kako bi vlasnik uopšte mogao da uđe na račun.

Ivana Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar
Fond PIO: LAŽNI POZIVI PENZIONERIMA ZA KARTICE, obaveštenja samo SMS-om ili mejlom

Fond PIO: LAŽNI POZIVI PENZIONERIMA ZA KARTICE, obaveštenja samo SMS-om ili mejlom

07.12.2023. 09:19 09:30