Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SVOJ ŽIVOT NE MOŽEMO DA PRODUŽIMO, ALI IMA ČIJI MOŽEMO Pametni telefon ne mora da crkne posle dve godine

05.04.2024. 09:18 09:37
Piše:
Foto: Pixabay

Zamena pametnog telefona svake dve godine delimično je razlog zbog kojeg milijarde telefona završavaju na deponijama svake godine.

Sa dužim obavezama za softver od glavnih proizvođača, zajedno sa rastućom zakonodavstvom o pravu na popravku, mnogi noviji telefoni mogu ostati u našim džepovima duže vreme. Evo kako možete produžiti vek trajanja svog pametnog telefona i izbeći trošenje stotina pre nego što je to apsolutno neophodno.

Nositi telefon bez zaštite deluje vrlo upadljivo, ali šanse da telefon preživi pad dramatično rastu kada koristite dodatnu zaštitu. Nije skupa, a isplati se. Naravno, reč je i o zaštitnoj futroli, ali i zaštitnoj foliji za ekran. Makar ga nećete izgrebati kad mašete novim telefonom u kafiću.

Pošto je baterija telefona često prva stvar koja pokazuje znake starenja, vredi pratiti preporuke za produžavanje njenog veka trajanja. Litijum-jonske baterije loše funkcionišu na visokim temperaturama i trebalo bi izbegavati njihovo punjenje ako je temperatura viša od 35 stepeni Celzijusa - to može brzo degradirati bateriju i čak dovesti do kvara. Bolje podnose hladno vreme, ali mogu postati sporije kada postane previše hladno.

Ako držite telefon na stend-baju, najbolje je to učiniti sa baterijom do pola napunjenom, umesto potpuno praznom ili punom. Zapravo, litijum-jonske ćelije duže traju kada manje vremena provode potpuno ispražnjene ili pune - zbog toga funkcije optimizacije baterije u iPhone i Pihel telefonima odlažu noćno punjenje na 100 procenata do otprilike sat vremena pre nego što obično uzmete svoj mobilni telefon. Iako je ponekad potrebno brzo napuniti bateriju, sporiji metod punjenja kada brzina nije kritična manje će opteretiti jonske komponente i pomoći u produženju života ćelije.


Duži vek kad stignu propisi

Napredak u trajanju životnog veka baterije realno je očekivati, naročito zbog razvoja industrije električnih vozila, koja takođe koristi litijum-jonske ćelije. Trenutno, opadanje jačine baterije obično je najuočljiviji problem koji utiče na starije telefone. Ove godine, Evropski parlament je izglasao propise koja se odnose na uređaje sa baterijama i uz obavezu da se potrošačima omogući “lako uklanjanje i zamena” baterija. To neće stupiti na snagu do 2027. godine, i biće mnogo tumačenja o tome šta znači “lako”. Ali EU propisi su ono što je nateralo Epl da najzad napusti Lightning priključke na ajfonima u korist USB-C, tako da bi ovo eventualno moglo biti korak ka (ponovnom) imanju pametnih telefona sa zamenjivim baterijama.


Ipak, vremenom, svaka baterija će se na kraju istrošiti. Zato je dobro imati eksternu bateriju, odnosno, punjač, kako ga pogrešno zovu.

- Većina saveta kako da očistite svoj telefon i ubrzate njegov rad fokusira se na jednu stvar: oslobađanje prostora. Operativni sistem vašeg telefona verovatno će imati predloge za oslobađanje prostora za skladištenje, poput automatskog uklanjanja nekorišćenih aplikacija ili brisanja poruka starijih od godinu dana. – kaže Miodrag Lazić iz IT kompanije 2frontpages. - Takođe možete ručno brisati aplikacije koje ne koristite. Razmislite i o fotografijama i video zapisima koje čuvate na telefonu i ili platite za skladištenje u oblaku ili prenesite fajlove na računar ili spoljni uređaj za rezervno kopiranje. Takođe možete razmotriti da se rešite muzike i filmova koje ste možda preuzeli za oflajn upotrebu, i brisanje starih poruka i velikih fajlova. Dobra praksa je da držite skladište na oko 80 procenata kapaciteta. Kada obrišete i prenesete šta možete, restartujte telefon da mu date šansu da oslobodi privremenu memoriju.

Ivana Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar
Pola veka mobilnog telefona: Tesla govorio o njemu još pre 1904.

Pola veka mobilnog telefona: Tesla govorio o njemu još pre 1904.

17.04.2023. 09:40 09:46
TRENUTNO NAJVEĆI PROBLEM BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA Mobilni telefon za volanom i na pešačkom prelazu ogroman rizik

TRENUTNO NAJVEĆI PROBLEM BEZBEDNOSTI SAOBRAĆAJA Mobilni telefon za volanom i na pešačkom prelazu ogroman rizik

11.10.2023. 09:52 09:56
Mojkovčaninu eksplodirala baterija mobilnog u ruci

Mojkovčaninu eksplodirala baterija mobilnog u ruci

15.06.2020. 08:37 08:40