STARTAP PROJEKAT POKRENUT U SREDNJOJ ŠKOLI Sa maketom pametne kuće trebalo bi i u Moskvu
Prošle godine, grupa maturanata iz Tehničke škole u Čačku, a pod mentorstvom razredne Olge Dukić, pokrenula je startap projekat „SmartStart”. Kako je za „Dnevnik” rekla Jelena Paunović, sada studentkinja prve godine Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, projekat njihovog tima je maketa pametne kuće, opremljena tako da olakšava svakodnevni život njenih stanara.
– U srednjoj školi, moja razredna je imala ideju da u sklopu predmeta računarske mreže i internet servisi napravimo pametnu kuću – kaže Jelena i dodaje da je pohađala nastavu na smeru elektrotehničar informacionih tehnologija, da bi se zatim upisala na studije računarstva i automatike. – Naš tim je imao šest članova, razredna nam je bila mentorka i tako smo zajedno krenuli sa „Smart Start” projektom. Potpisali smo predinkubacioni ugovor sa Naučno-tehnološkim parkom u Čačku i kada smo napravili maketu, nastupili smo na Sajmu tehnike i nauke u Beogradu, u maju prošle godine. Tu su nas zapazili predstavnici „Global invention forum” sa Kipra, koji su nas pozvali da dođemo i učestvujemo na takimičenju u Limasolu, u oktobru prošle godine, a naš štand su posetili predstavnici Sajma inovacija iz Moskve, kod kojih bi trebalo uskoro da idemo i predstavimo se. Trebalo bi to da bude od 19 do 21. marta, ukoliko se obezbede potrebna sredstva za put, koja se prikupljaju putem donacija.
Kako nam je objasnila naša sagovornica, maketa njihove kuće je opremljena različitim senzorima. Kreirana je i mobilna aplikacija koja vlasnicima omogućava povezanost sa svojim modernim domom. Tu je identifikaciona kartica koja otvara vrata, a i obaveštava vlasnika o potencijalnom nedozvoljenom ulasku. Takođe, pametna kuća može da brine o zalivenosti biljak u saksijam za vreme odsutnosti stanara. Garaža ovakve kuće, uz pomoć veb kamere i senzora prepoznaje automobil vlasnika i otvara vrata; rasveta u celoj kući je na klik i podržana je celokupnim spektrom boja. Ugrađeni su i senzori pokreta i svetlosti na ulazu u kuću, te se na taj način štedi energija i utiče na svetlosno zagađenje. U kuću je, takođe, ugrađen i sistem sa displejom, koji pokazuje vlažnost i temperaturu vazduha, kao i senzor plamena.
- Koraci do krajnjeg produkta, u početku, na papiru su - priseća se Jelena - izgledali laki. - Kako su se radovi odvijali, sve je bio veći izazov realizovati zamišljeno. Prethodno nismo imali dodira sa senzorima i sve što smo radili, učili smo usput. Nije nam baš sve uvek išlo po planu. Desilo nam se, recimo, da dva dana pred Sajam u Beograd, zbog prevelikog napona u napajanju, stradaju svi senzori. Momenat je bio vrlo stresan, međutim nismo odustali, i rezultat je zapažen kako u Beogradu, tako i na Kipru, nadamao se da će tako biti i u Moskovi - kaže Jelena.
I. Bakmaz