TEMA DNEVNIKA: PREČISTAČ OTPADNIH VODA U VRDNIKU Radovi počinju NA PROLEĆE Korist za 15 000 domaćinstava
Realizacija višegodišnjeg projekta izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Vrdniku, mogla bi da počne na proleće, a procenjena vrednost investicije je gotovo 740 miliona dinara, bez PDV-a.
Ponude na tender Opštinske uprave Irig podnosile su se do 1. marta, pa je za očekivati da uskoro budu odabrani izvođači radova, s kojima će biti zaključen ugovor na period od godinu dana, pa se može smatrati da je to ujedno i rok za završetak gradnje.
Reč je o značajnom infrastrukturnom projektu koji u potpunosti finansira Pokrajina, preko Uprave za kapitalna ulaganja, čijom će realizacijom biti rešeno prečišćavanje otpadnih voda za potrebe 15.000 domaćinstava i velikih i manjih turističkih objekata u Banji Vrdnik.
Projektnu dokumentaciju izradio je AG-UNS Arhitektonsko-građevinski institut iz Novog Sada, a građevinska dozvola izdata je u septembru 2023. Kompleks je planiran na parceli površine 12.902 metra kvadratna, koji je se u Katastru vodi kao pašnjak treće klase, u javnoj svojini Opštine Irig.
Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda čine: egalizacioni bazen, SBR reaktori, tehnička zgrada, rezervoar viška mulja, objekat dezinfekcije prečišćene vode, objekat merača protoka, zatvaračnica rezervoara za hidrantsku mrežu sa pumpnom stanicom, te upravna zgrada sa laboratorijom, portirnica i trafo stanica.
Planirana je prizemna upravna zgrada korisne površine 125 metara kvadratnih sa laboratorijom, radionicom i magacinom, te portirnica i prizemna tehnička zgrada od oko 204 kvadrata, u sklopu koje je projektovana kompresorska ali i hale za obezvodnjavanje mulja i doziranje hemikalija, kao i elektro soba. Osim toga, predviđeni su i platoi i pristupne saobraćajnice.
Tehnička zgrada nalaziće se u neposrednoj blizini egalizacionog bazena i SBR reaktora i, kako je objašnjeno, pozicija je uslovljena namenom objekta i konfiguracijom terena. Svaka prostorija imaće izlaz na internu saobraćajnicu i manipulativni plato, koji će služiti za istovar materijala (hemikalije), utovar prazne ambalaže, kao i za smeštaj kontejnera za skupljanje obezvodnjenog mulja koji se preuzima za odvoz na dalje odlaganje.
Upravna zgrada predviđena je u severnom delu parcele, nasuprot ulaza u kompleks, pešačkoj i kolskoj kapiji i portirnici. Glavni ulaz u objekat je sa severoistočne strane, a u zgradi će se nalaziti prijemni deo, sala za sastanke, dve kancelarije, kuhinja, dva toaleta, svlačionica, skladište (magacin) i radionica.
Opštinska uprava Irig nedavno raspisala je tender za obavljanje stručnog nadzora nad izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Te usluge će, kako je procenjeno, koštati 22.197.035 dinara, bez poreza, a ponude na tender dostavljane su do 8. marta.
Postupak prečišćavanja otpadne vode na liniji podrazumeva mehanički (uklanjanje krupnijih suspendovanih materija, izdvajanje peska i izdvajanje masnoća iz otpadne vode), biološki (sekundarni tretman primenom procesa suspendovanog aktivnog mulja) i tercijarni tretman.
Proces prečišćavanja otpadnih voda sastoji se iz dve linije: linije vode i linije mulja. Za naselje Vrdnik, usvojena je SBR tehnologija, bazirana na četiri bazena koji rade naizmenično. Prednost te tehnologije ogleda se u fleksibilnosti, jer u slučaju kvara na opremi jednog SBR bazena, drugi mogu da prime kompletan dotok otpadne vode“, navedeno je u dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki.
Imajući u vidu rokove, uključujući i period za uvođenje izvođača u posao, radovi bi mogli da počnu u maju.
J. Vukašinović
Foto: arhiva Dnevnika