DOBRE VESTI ZA VLASNIKE ORUŽJA Za zamenu oružnih listova još dve godine! Preložena zakonska IZMENA kako lovstvo i privredna delatnost ne bi bili oštećeni
Petog marta je istekao rok za zamenu oružnih listova. Međutim, vlasnici oružja koji nisu ispunili ovu zakonsku obavezu, kako sada stvari stoje, ne bi trebalo da strahuju da će im pištolji, revolveri ili lovačke puške biti oduzete.
Na to upućuje podatak da je još prošlog meseca u skupštinsku procedure upućen predlog da se rok za zamenu oružnih listova, dozvola za nošenje oružja za ličnu bezbednost, odobrenja za držanje oružja koji su izdati po važećem Zakonu o oružju i municiji produži za još dve godine, odnosno do 5. marta 2026. godine.
Ovaj Predlog zakona o izmeni Zakona o oružju i municiji podneli su predsedniku Narodne skupštine narodni poslanici Marijan Rističević i Đorđe Komlenski. Takođe, oni su predložili da se ovaj predlog razmatra po hitnom postupku.
Kao razlog za produženje roka navodi se da veliki broj ljudi koji imaju oružne listove i dozvole za nošenje i držanje oružja nisu uspeli da obave preregistraciju oružja, jer je prethodno propisani rok, po oceni predlagača,bio kratak.
Važeći Zakon o oružju i municiji usvojen je 2015. godine, a počeo je da se primenjuje godinu dana kasnije. Vlasnicima pištolja, revolvera i lovačkih pušaka prvobitno je dat rok rok od tri godine da papirne oružne listove zamene za biometrijske, ali je taj rok vise puta prolongiran. Poslednji put taj rok je produžen sa 5. marta 2022. godine na 5. mart 2024. Ukoliko bi se usvojio novi rok za zamenu oružnih listova, to bi bila 11. godina od stupanja na snagu važećeg Zakona o oružju i municiji i decenija od početka njegove primene.
Aktuelnim zakonom promenjeni su uslovi za posedovanje i držanje oružja, odnosno uslovi koje fizičko lice mora da ispuni da bi moglo da nabavi i drži pistol ili revolver.
Složene procedure, visoki troškovi, nejasni i neujednačeni kriterijumi neki su od razloga zbog kojih veliki broj građana Srbije nije ispunio ovu zakonsku obavezu. Prema podacima Nacionalne asocijacije za oružje Srbije (NAOS), građani naše države imaju najmanje 600.000 oružnih listova. Javnosti, međutim, nije poznato koliko je vlasnika pištolja, revolvera i lovačkih pušaka zamenilo oružne listove.
M. Bozokin