U PRIPREMI „LEKSIKON UMETNIKA I STVARALACA NOVOG NASELJA” Novo naselje ispisuje svoju istoriju
Novo kulturno naselje priprema publikaciju „Leksikon umetnika i stvaralaca Novog naselja” koja će predstaviti ljude koji su oblikovali umetničku scenu ovog dela grada.
Tim povodom u toku je kampanja pod nazivom „Prijavi komšu umetnika” u kojoj su sugrađani pozvani da predlože svoje komšije koji su dali doprinos umetničkom stvaralaštvu.
– Ideja je da dokumentujemo kulturno-istorijsko nasleđe Novog naselja i da prepoznamo njegovu esenciju. Želimo da popišemo ličnosti koje su kroz vreme oblikovale duh Novog naselja – kaže za „Dnevnik” Marko Jozić, koji je, uz Vladimira Tupanjca i Sinišu Tucića, član uredničkog tima „Leksikona”.
Prema njegovim rečima, ta publikacija je ujedno i podsećanje na ateljee, nastanak subkulturnih pokreta, okupljanje umetnika i sve ono što umetnost pruža u svom najboljem ruhu.
– Danas, nakon 50 godina postojanja, Novo naselje ima autentičnu kulturnu i subkulturnu istoriju koja je oblikovala i umetničku scenu grada. Radovi slikara sa Novog naselja a koji se nalaze se na zidovima raznih galerija, glumci koje možete videti na daskama Srpskog narodnog pozorišta, kao i muzičari hardkor i pank bendova koji nastupaju širom regiona, svoje prve umetničke korake napravili su upravo na Naselju. Sve njihove biografije želimo da objedinimo u jednoj publikaciji – ističe Siniša Tucić.
Umetnicima Novog naselja oduvek je nedostajao formalni Kulturni centar, zbog čega je nastao veliki broj neformalnih grupa i kulturno-umetničkih krugova.
– To je stvorilo drugačiji pristup i način rada, što je iznedrilo alternativnu dimenziju stvaralaštva. Sama konfiguracija Novog naselja, koju odlikuje šarena demografija i specifičan krajolik, sudeći po analizama koje smo sproveli u proteklih deset godina, u velikoj meri je uticala na stvaralaštvo umetnika iz tog dela grada. Možemo reći da je to mlado naselje koje tek ispisuje svoju istoriju i definitvno je na dobrom putu – zaključuje Jozić.
Nakon godinu dana rada na „Leksikonu” prikupljena su imena 250 umetnika, a među njima su filmski radnik Ilija Ika Bašić, pozorišna kritičarka Nataša Gvozdenović, glumac Igor Pavlović i drugi.
A. Mandić