Evo odakle NAM STIŽU OVČIJE BOGINJE Roditelji, ČUVAJTE DECU NAREDNIH DANA
Ovčije boginje ovih dana učestalije su u kolektivima, posebno među predškolcima i mlađim školarcima, pa su vrtićke grupe sve praznije. Svetska zdravstvena organizacija upozorava da možemo očekivati i epidemiju, koja je već registrovana u Bosni i Hercegovini i Rumuniji.
Svetska zdravstvena organizacija upozorava na to da možemo očekivati i epidemiju, koja je već registrovana u Bosni i Hercegovini i Rumuniji.
Iako neki roditelji razmišljaju u smeru da sklone decu od zaraze, lekari često savetuju suprotno.
- Mi nekada savetujemo i to da decu pošalju među one koji imaju boginje, ali kada u porodici imate i malu bebu, onda gledate da ta beba malo stasa, pa da zajedno preleži sa starijim bratom ili sestrom. Mada one najčešće imaju transplacentarni imunitet od majke, ako je majka preležala. Ali ako nema bebe u porodici, ako je to taj neki uzrast od tri, četiri godine, onda savetujemo da se spoje - rekla je dr Jasmina Škorić za medije.
Boginje se prenose između dece i dok se ne vide prvi simptomi, tako da neko može da vas zarazi i kada ni sam ne zna da je bolestan.
U opasnosti odrasli i imunikompromitovani
Primarna infekcija varičelom kod zdrave dece je prilično benigna bolest koja zahteva samo simptomatsku terapiju. Oralnu primenu aciklovira i drugih antivirusnih lekova treba razmotriti kod prethodno zdravih osoba samo u slučaju prisustva većeg rizika nakon ozbiljnijeg obika infekcije varičelom i pratećih komplikacija.
Kod odraslih i imunokompromitovanih osobe komplikacije izazvane varičelom su mnogo češće i ozbiljnije nego kod dece, što zahteva agresivniji Farmakoterapijska pristup. Intravenska terapija aciklovirom preporučuje se kod pacijenta sa oslabljenim imunitetom ili kod imunokompromitovanih.
Varičela-zoster imunoglobulin (VZIG) je indikovan za primenu kod veoma osetljivih osoba (virusu varičele izloženih imunokompromitovanih osoba ili osoba sa oslabljenim imunitetom).
Primena živog razblaženog soja ovčijih boginja (engl. Oka strain) je odobren od strane FDA u SAD od 1995. za profilaksu kod zdrave dece i odraslih.
- Dete je zarazno i pre izbijanja osipa, neko kaže čak i sedam dana. Kad se pojavi osip, tu je već kasno - rekla je doktorka i dodala da sama klinička slika traje dve nedelje, ali se savetuje da se ostavi „luft“ od nedelju dana kako bi se dete u potpunosti oporavilo.
- Onda možemo da kažemo da je dete spremno za povratak u kolektiv. Komplikacija nema baš tako često, ali može doći do neke infekciju koja se nadoveže nakon preležane varičele. Zato kažemo ako može još jedna nedelja, ali ako može i dve, još je bolje - zaključila je ona.
Ovčije boginje se prenose kao respiratorne bolesti, putem kapljica. Pljuvačka, kapljice koje izlaze iz nosa, uglavnom tokom razgovora, ili dodirivanjem, izvor su zaraze. Inače su izuzetno zarazne i nekada je dovoljno samo proći pored zaraženog pacijenta, za koga možda i ne znate da nosi virus, da se razbolimo i da dobijemo pravu kliničku sliku. To zavisi, pre svega, od stanja našeg imuniteta.
- Ipak, nekada se desi da se potpuno zdravo dete zarazi, jednostavno se virus zakači - rekla je dr Škorić.
Dnevnik, Alo