(FOTO, VIDEO) SEĆANJE I ZAHVALNOST ZA NESEBIČNU POMOĆ Amfiteatar u Muzičkoj školi nazvan po Piteru i Dajani Bekli
Amfiteatar Muzičke škole „Isidor Bajić“ nazvan je po počasnim građanima Novog Sada - bračnom paru Piteru i Dajani Bekli, kao znak zahvalnosti i poštovanja za dugogodišnji dobrotvorni rad i nesebičnu pomoć gradu od 1993. godine.
Tim povodom upriličena je svečanost na kojoj su učenici imali priliku da pokažu svoj talenat i umeće.
- Veoma sam počastvovan i sa skromnošću prihvatam ovaj znak pažnje, posvećen našim prijateljskim odnosima, kako ličnim tako i naših gradova Novog Sada i Noriča, ali i škola u kojima radimo - rekao je Piter Bekli. – Nažalost, neki od veoma važnih ljudi više nisu sa nama, moja supruga Dajana i naš prijatelj Ilija Pilipović. Iako fizički nisu tu, kao da ih gledam kako na nebesima rade ono što su radili dok su bili ovede, a to je da se bave organizacijom. To je zato što je izuzetno teško suočiti se sa realnošću, ali je utešno što ih se i na ovaj način sećamo. Hvala vam puno.
Član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić zahvalio je Beklijevima na svemu što su učinili za naš grad, te podsetio na to da su Piter i Dajana gotovo 40 godina dolazili u Novi Sad i pomagali.
- Kada je bilo najteže oni su bili najprisutniji i pokazali svoju hrabrost i solidarnost kada je Novosađanima to bilo najpotrebnije istakao je Rožić. - Na inicijativu Muzičke škole „Isidor Bajić“ i direktorke Radmile Rakin Martinović Grad je podržao ideju da se amfiteatar nazove po bračnom paru Bekli. Osim toga, i deo keja u Novom Sadu nosi ime Dajane Bekli i zaista se trudimo da na različite načine produbimo saradnju dva prijateljska grada - Novog Sada i Noriča.
Član Gradskog veća podsetio je na to da je u četvrtak obeležen značajan datum, 1. februar, dan kada je Novi Sad pre 246 godina postao slobodan kraljevski grad.
- I ovo je veliki dan za naš grad, jer Novi Sad nisu samo bulevari i zgrade, već su ljidi ti koji ga čine ponosnim - objasnio je Dalibor Rožić. - Dobra saradnja s našim prijateljima izuzetno je važna, u ovom slučaju iz Engleske, koji su doprineli i mnogo pomogli, kada je bilo najteže, pre svega devedesetih godina i to tako što su slali pomoć i bili više nego aktivni preko društva prijateljstva Noriča i Novog Sada.
Dajana i Piter Bekli postali su počasni građani Novog Sada u oktobru 1993. godine, a rezultat interesovanja za Novi Sad i region Vojvodine su trud i rad, uloženi da se osnuje dobrotvorno udruženje radi očuvanja veza između dva grada Novog Sada i Noriča, što je posebno bilo značajno nakon raspada SFRJ. Tokom krize i sankcija Beklijevi su uz podršku Udruženja „Norfolk&Norič/ Novi Sad“ realizovali niz humanitarnih akcija, a to ne bi bilo moguće bez ljubaznosti njihovih prijatelja porodice Pilipović, s kojima su se upoznali tokom razmene učenika. Kada su početkom devedesetih godina prošlog veka našoj zemlji uvedene sankcijeDajana i Piter su se, zajedno s članovima Društva prijateljstva, posvetili prikupljanju i dopremanju humanitarne pomoći. Uspevali su da prevaziđu administrativne i druge prepreke i donesu pomoć za zdravstvene ustanove, Crveni krst, štićenike Doma u Veterniku. Nakon 1999. godine, zahvaljujući zalaganju bračnog para Bekli, Gradsko veće Noriča prihvatilo je inicijativu da se pešački most u Noriču nazove „Novosadski most prijateljstva“.
Direktorka Muzičke škole Radmile Rakin Martinović kaže da samo poštujući prošlost možemo ići u budućnost.
- Dosegli smo neke od ciljeva, imamo najopremljeniju i najsavremeniju školu u ovom delu Evrope, i došlo je vreme da zahvalimo onima koji su za to zaslužni - objasnila je Radmila Rakin Martinović. - Hvala Piteru, a naročito pokojnoj Dajani što su u najtežim trenucima pružili pomoć, a pre svega veliku ljubav. Dajana i Piter Bekli dali su veliki doprinos školi i deci, i koncertna dvorana s pravom nosi njihovo ime. Odnosi dve države i naroda unapređeni su kroz saradnju učenika. Samo saradnjom i razmenom iskustava i poznanstvima stvaramo sliku o sebi i to je upravo ono što je najvažnije za našu zemlju, a deca su nam najbolje diplomate.
J. Vukašinović