MOŽE CRVENO MESO, ALI KOLIKO? Naučnici doneli TAČNO UPUTSTVO ZA ZDRAVLJE (TABELA)
Naučnici sa Harvarda su došli do zaključka koliko bi naša porcija crvenog mesa na nedeljnom nivou trebala da iznosi ukoliko ne želite da rizikujete povećan rizik od razvoja dijabetesa.
Nekoliko kobasica i režnjeva slanine osnovni su sastojci i kompletnog engleskog doručka. Ali naučnici su sve ljubitelje crvenog mesa upozorili zbog najnovijeg zaključka - samo dve porcije crvenog mesa nedeljno mogu povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2, prenosi Nova.rs.
Istraživači sa Univerziteta Harvard, koji su ispitivali navike u ishrani i stope dijabetesa kod 200.000 ljudi, savetuju svima da bi trebalo da se drže samo jedne porcije crvenog mesa nedeljno kako bi "optimizovali zdravlje", piše Dejli mejl.
Tipična porcija od 70 grama je dva deblja režnja slanine ili jedna i po kobasica - što znači da pomenuti engleski doručak na startu ima oko 130 grama crvenog mesa. U porciju od 70 g staje i, na primer, pet režnjeva šunke, ili pet kašika kuvanog mlevenog mesa ili pola jagnjećeg odreska.
Međutim, stručnjaci koji stoje iza novog zdravstvenog upozorenja ocenjuju jednu porciju prerađenog crvenog mesa kao 28-45 g, dok je porcija neprerađenog crvenog mesa 85 g.
Crveno meso je decenijama sporno zbog mnoštva dokaza koji sugerišu da preterano konzumiranje može povećati rizik od srčanih bolesti, raka i rane smrti. Iako je dobar izvor proteina, vitamina i minerala - uključujući gvožđe, cink i vitamine B - može sadržati previše soli i zasićenih masti.
Prerađeno meso takođe može biti prepuno kontroverznih konzervansa i hemikalija dodatih da održe svežinu, poboljšaju ukus i izgled.
Nisu pronađeni konkretni razlozi zašto crveno meso može dovesti do povećanog rizika od dijabetesa.
Dva debela režnja slanine
Jedna i po kobasica
Pet šnita šunke
Pola hamburgera
Jedna trećina tipične šnicle
Pet kašika spremljenog mlevenog mesa
Takođe, unos crvenog i prerađenog mesa povezan je sa povećanjem telesne težine. Prekomerna težina ili gojaznost su među najvećim faktorima rizika za razvoj te bolesti.
Naučnici su dodali da bi zamena crvenog mesa za zdrave izvore biljnih proteina pomogla da smanji emisiju gasova zaslužnih za efekat staklene bašte i u borbi protiv klimatskih promena, kao i da bi se obezbedile druge koristi za životnu sredinu.
Očekuje se da će se broj odraslih koji žive sa dijabetesom više nego udvostručiti do 2050. godine zbog porasta nivoa gojaznosti, pokazuju istraživanja.