GRADSKA BIBLIOTEKA „KARLO BIJELICKI” OBELEŽILA VELIKI JUBILEJ Čuvari lepe pisane reči već 165 godina
SOMBOR: Svečanom akademijom u zdanju varoške Skupštine, Županije, somborska Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki“ obeležila je 165 godina postojanja.
Kako je rečeno na svečanoj akademiji povodom obeleževanja ovog velikog jubileja, somborska biblioteka od 1966. godine nosi ime Karla Bijelickog u znak zahvalnost za entuzijazam i ljubav njenog osnivača, prvog donatora i dugo godina prvog bibliotekara, koji je 2. januara 1859. godine oživotvorio inicijativu o formiranju varoškog čitališta, podnetu dve godine ranije.
- Čovečanstvo koje danas živi ne može svom potomstvu ostaviti uzvišeniji, dostojniji, i pun blagoslova spomenik sećanja i ne može se u tolikoj meri odužiti za zahvalnost kao osnivanjem biblioteke koja će gradu služiti na veliku čast - citirao je obraćanje Karla Bijelickog gradskom magistratu, državni sekretar u Ministarstvu kulture, Miodrag Ivanović, dodajući da je ovo ceremonija kojom se obeležava veliki jubilej somborske kulture i kulture Republike Srbije u celini - Zaista, Gradska biblioteka služi na čast, ne samo Somborcima i Vojvodini, već i čitavoj našoj zemlji. Kvalitetan knjižni fond, razgranata mreža ogranaka, izdavačkom delatnošću i manifestacijama, biblioteka višestruko ispunjava svoju društvenu funkciju i značajno obogaćuje život svih građana Sombora. Ministarstvo konstantno podržava rad biblioteke, kroz zaštitu raritetnih knjiga, konzervaciju i restauraciju bibliotečke građe, rad legata Miroslava Josića Višnjića, izdavanje časopisa „Dometi“ i manifestaciju „Veljkovi dani. Bibliotekar Uroš Buzadžić je u istorijskom sažetku naveo da Biblioteka „nosi ime čoveka koji nas je sve ovde prisutne zadužio”, jer je još 1857. godine bio uveren da je biblioteka potreba ovog grada.
- Nije mogao da se pomiri sa stavovima i idejama germanizacijske politike Beča i uvek se zalagao za biblioteku otvorenu za svakog, čiji je zadatak da stvori pretpostavke za širenje opšte kulture. Uspeo je oformi fond koji broji više od 23.000 knjiga, da bi danas on bio uvećan na oko 350.000 naslova - ukazano je u istorijskom osvrtu, nakon kojeg je direktorka Nataša Turkić uručila zahvalnice najverinijim čitaocima svih uzrasta, koje su dobili Zorka Petrić, Snežana Štrangarić, Vladimir Brdarić, Elena Trkulja, Una Bošnjačić i Pavle Šarić.
M. Miljenović