Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

(FOTO) DNEVNIK U FARKAŽDINU Otimaju se da im bude dobro, a seoska sloboda je neprocenjiva

22.01.2024. 09:44 09:59
Piše:
Foto: Dnevnik/ L. Radlovački

Beše izuzetno vetrovito toga dana kada je naša ekipa rešila da započne novi serijal i poseti seoce Farkaždin koji, po svemu sudeći, više odaje utisak da pripada južnom Banatu, nego srednjem i Gradu Zrenjaninu.

Zabundani istrčavamo da se upoznamo sa ogoljenim domaćinom koji vekovima nadgleda Tamiš, pa trčkarajući okolo, ne bi li se zgrejali pod pretećim oblacima, uviđamo da je reč o nekada izuzetno bogatom selu u kom danas pak živi jedva oko 700 duša.

A na ulicama Farkaždina, osim užurbane dece i mladih, koji su krenuli u ili iz škole, i nekoliko razigranih pasa lutalica i dokonih penzinera na biciklima, razjareni vetar razbija samo tutnjava kamiona koji nemilosrdno jašu regionalnim putem koji, sa svojih 700 dugih metara, seče selo na dve pole...

Imamo velikih problema na tom putu, stradaju nam ljudi, a čekamo već dugo ležeće policajce – kaže nam predsednik Saveta MZ Farkaždin Ljubiša Tuba. – To je regionalni put pa masa kamiona prolazi, jure... Još kad su u toku i poljoprivredni radovi, pa ima i traktora i kombajna, onda bude teška gužva. Usporavanje saobraćaja nam je jedna od značajnijih investicija, projekat je gotov, ali fale pare. Otimamo se da nam bude dobro.

Ipak, ono što život u Farkaždinu nudi, makar kad se skrene s te glavne i srećom kratke džade, jeste seoska sloboda. Ali i pejzaž koji ostavlja bez daha; dobro, kad je lepše vreme i kad sve zazeleni i dođe do izražaja... Jer Tamiš, sa svojim autentičnim priobaljem i bogatim biljno-životinjskim svetom, zaista je blago kojim može da se ponosi svako selo koje mu je blizu.

U Farkaždinu kuće za rušenje koštaju i do 20.000 evra, a vikendice i više. Naravno, ukoliko se još može naći koja (predsednik Saveta MZ Farkaždin Ljubiša Tuba)

– Lepo je, ali zapušteno – „ruši nam Sneška“ naš sagovornik, prisećajući se da je nekad prilaz reci bio sređeniji, pošumljen i bez smeća, dok je danas vredan kritike i kukanja za parama koje su potrebne ne bi li se vratio stari sjaj plaže. – Inače nemamo problem kada poplavi Tamiš, nismo ugroženi jer je selo na uzvišenju, tako da nam stradaju samo livade gde su pašnjaci. A kad nadođe voda, onda nam se pojavi stari deo Tamiša, a taj deo je prelep.

Koliko Tuba govori istinu potvrđuje i činjenica da u Farkaždinu kuće za rušenje koštaju i do 20.000 evra, a vikendice i više. Naravno, ukoliko se još može naći koja, budući da su Beograđani, kako inače čujemo po Banatu, razgrabili sve što se moglo naći. A merak jeste vikendom otići negde uz vodu i pustiti mozak na pašu, zajedno sa brojnim kravama i ovčicama koje drži nekoliko jakih stočara u selu.

– S obzirom na to koliko smo mali, imamo dosta dešavanja i civilnih organizacija u selu. Međutim, nemamo ribolovačko udruženje, doduše nemamo ni mnogo pecaroša, možda četiri-pet. Uglavnom nam dolaze sa strane, pa ih onda bude baš mnogo. Stalno govore kako će da se udruže i nešto osnuju, ali još nisu – veli Ljubiša Tuba, dodajući da se na Tamišu najviše pecaju šaran i štuka, premda sve manje jer je krivolov poprilično zastupljen.

Tekst i foto:

Lea Radlovački

Farkaždin mesto menja, ali ćud nikada

U 18. veku, na mestu današnjeg Farkaždina, bilo jenekoliko zaselaka, staništa nomada, pa su se tako na mapi Banata iz 1737. godine mogla videti dva takva mestašceta: Variak i Mikolak. Međutim, pravo pravcato selo nastalo je 1750. doseljavanjem graničarima iz Pomorišja, pa je tako pripadalo Tamiškom okrugu Bečkerečkog distrikta, a imalo je militarski status i srpsko stanovništvo. Prema podacima, u selu su nekoliko decenija kasnije živele 1.964 duše.

Inače, Farkaždin slovi za staro srpsko selo koje je u narodu zvano Kurjakovo, budući da na mađarskom „farkaš“ znači „vuk“ ili „kurjak“. Čak je na prelazu iz 18. u 19. vek u selu živela porodica Kurjački koja se bavila trgovinom.

O bogatoj i dugoj istoriji sela govore i podaci da je prva škola osnovana 1772. godine, dok je današnja crkva posvećena Rođenju Presvete Bogorodice zidana sredinom 19. veka iako su navodno i pre nje postojali hramovi. Crkveno pevačko društvo osnovano je 1880, a Dobrovoljno vatrogasno društvo registrovano 1889. godine. Pošta sa telefonom je postojala pre 1898. godine, a poštanski ured otvoren je u selu 1907.

Piše:
Pošaljite komentar
Između Orlovata i Farkaždina iskliznula cisterna s eurodizelom

Između Orlovata i Farkaždina iskliznula cisterna s eurodizelom

30.12.2022. 21:55 21:58
U Farkaždinu prinos manji, ali bostan nikad slađi

U Farkaždinu prinos manji, ali bostan nikad slađi

18.07.2022. 15:14 15:15
Otkriven slučaj hordašenja na imanju u Farkaždinu, više od 150 životinja lošeg zdravstvenog stanja

Otkriven slučaj hordašenja na imanju u Farkaždinu, više od 150 životinja lošeg zdravstvenog stanja

06.07.2022. 09:05 09:10