PRVA URBANA MINI ŠUMA sadiće se u Novom Sadu Stručnjaci sa PMF-a odabrali dvorište OŠ „Dušan Radović”
Stručnjaci sa Departmana za biologiju i ekologiju Prirodno – matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, došli su na ideju uvođenja koncepta mini šuma, sa ciljem unapređenja stanja životne sredine na teritoriji Grada, zaštite prirodnih vrednosti i ublažavanja klimatskih promena.
– U periodu intenzivnog zagađenja vazduha, posebno u ravničarskom području Srbije i urbanim sredinama, nužno je pronaći odgovarajuća rešenja za ovaj problem, pored kontrole i sankcionisanja zagađivača. Jedno od efikasnijih rešenja su strukturirane zajednice poput urbane šume, koje oslobađaju izuzetno velike količine kiseonika tokom procesa fotosinteze i tako doprinose ne samo poboljšavajući kvaliteta vazduha, već i očuvanju biodiverziteta – poručila je za „Dnevnik” docent na PMF-u Mirjana Ćuk.
Mini šume u urbanim sredinama podrazumevaju gusto sađene šume, Mijavaki metodom (jedan od najefikasnijih metoda za brzo stvaranje šumskog pokrivača na degradiranom zemljištu), pri čemu se pored drvenastih, sade i žbunaste, ali i zeljaste vrste.
Naročito se vodi računa o bogatstvu vrsta, njhovim međusobnim relacijama koje često podržavaju baš onakve odnose kakvi su uspostavljeni spontano, u prirodi.
Projekat ima zadatak da postavi prve temelje ovakvom načinu planiranja zelenih površina i da precizan predlog vrsta, sa tačnim odnosom zastupljenosti konkretnih biljaka, radi uspešnog podizanja prve mini urbane šume u Novom Sadu, kaže naša sagovornica.
– Koncept mini urbanih šuma je relativno nova ideja u urbanim sredinama Evrope. U Srbiji, kao i u regionu, do sada nije podignuta nijedna mini urbana šuma. U okviru uvođenja ovog koncepta, važno je voditi se određenim standardima. Cilj je preferirati autohtone vrste, a izbegavati alergene i invazivne biljke, te bi u slučaju Novog Sada prednost imale vrste koje se prirodno javljaju na području Panonske nizije – objašnjava Ćuk, koja je trenutno u Češkoj, na Masarik Univerzitetu, gde radi na postdoktorskom projektu sa temom analize diverziteta i ugroženosti peščarske vegetacije čitave Evrope.
Na osnovu dostupnih podataka poput klimatskih parametara, analize postojeće gradske infrastrukture i parametara zemljišta, odabrano je dvorište stare OŠ „Dušan Radović” na Klisi, kao lokacija za formiranje prve mini urbane šume, u Novom Sadu, ali i u Srbiji.
– Posetili smo neke od lokacija struktuiranih prirodnih šumskih zajednica koje imaju slične stanišne uslove i vrste sličnih ekoloških preferencija, a zatim smo formirali bazu vrsta koje bi u različitim kombinacijama mogle biti graditelji mini urbanih šuma. Preostale aktivnosti podrazumevaju još poseta terenu kako bismo imali finalni predlog autohtonih biljaka, pogodnih za dizajniranje mini šume na odabranom terenu – ističe Mirjana Ćuk.
Nakon jednogodišnje realizacije, Mirjana kaže da se projekat može dalje razvijati u pravcu implementacije dobijenih rezultata, kao i kontinuiranog praćenja razvoja mini urbanih šuma koje se uspostave na teritoriji Grada.
Tako bi Novi Sad bio prvi grad u državi i regionu sa uspešnim rešenjem za aktuelne probleme zagađenja i klimatskih promena u urbanim sredinama. Dalji razvoj projekta podrazumevao bi i detaljna naučna istraživanja novoformiranih ekosistema.
Ivana Bakmaz