KOLIKO TEHNOLOŠKA PAMET ZARADI NA SVETSKOJ PIJACI? IT sektor najviše izvozi u Ameriku, Britaniju i Švajcarsku
Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović izjavio je da je vrednost izvoza IKT sektora Srbije u 2023. bila veća od 3,5 milijardi evra i najavio da će do kraja 2024. biti objavljen tender za 5G mrežu i da će Beograd dobiti novi inovativni centar Ložionica, ali i da će se raditi na povećanju kapaciteta Data centra i na razvoju autonomnih vozila za izložbu Ekspo 2027.
„Tačnu procenu izvoza ovog sektora u godini za nama znaćemo u narednom periodu, ali je sasvim izvesno da će rezultati biti fantastični i da će ta vrednost premašiti 3,5 milijardi evra, jer je u prvih deset meseci 2023. izvoz IKT sektora Srbije bio 2,8 milijardi evra ili za čak 100 miliona veći od onog u 2022. godini, kada je ostvaren rekord”, rekao je Jovanović Tanjugu.
On je podsetio da je 2012. izvoz IKT sektora bio svega 375 miliona evra, da bi 10 godina kasnije, odnosno 2022., on bio 2,7 milijardi evra. Prema rečima ministra, Srbija u IKT sektoru ostvaruje suficit, a najveći deo ovog izvoza odlazi u SAD, Veliku Britaniju i Švajcarsku.
Na pitanje Tanjuga da li je razvoj IKT scene Srbije u prethodnom periodu rezultat dolaska stranih investitora ili konsolidacije u sektoru malih i srednjih preduzeća srpskih vlasnika, Jovanović kaže da ima mnogo razloga zašto Srbija u IKT sektoru pravi dobre rezultate, a jedan od njih su sistemske mere Vlade Srbije koje su doprinele jačanju naših kadrovskih IT kapaciteta.
„Uveli smo programiranje i informatiku kao obavezni predmet od petog do osmog razreda osnovne škole, nekoliko puta smo uvećali broj specijalizoivanih IT odeljena u srednjim školama, gde god je to bilo moguće na tehničkim fakultetima smo proširili njihove kapacitete, a mnogima smo izgradili i dodatne prostore i zgrade”, rekao je on.
Jovanović je podsetio i da su u poslednjih nekoliko godina u Srbiji osnovana tri nova instituta - Institut za razvoj veštačke inteligencije, Institut Biosens i Institut za informacijske tehnologije u Kragujevcu. On je kao dugi razlog zašto u IKT sektoru Srbija pravi dobre rezultate naveo i strane direktne investicije, gde je naša zemlja jedan od evropskih rekordera, ali da je mnogo bitnije što su te investicije došle u one sektore i delatnosti gde se ne koristi obična radna snaga, već napredne tehnologije.
„Sa ponosom ističem da se kod nas nalazi Majkrosoftov razvojni centar, jedan od najvećih u Evropi, a svoje razvojne centre ovde su otvorili i NCR, IBM i Cisko, a imaju ih i mlade kompanije kao što su Ludžoft i Rivian”, rekao je Jovanović.
Prema rečima ministra, treći razlog dobrih rezultata u IKT sektoru je taj što Srbija sve više postaje preduzetnička zemlja i jača sektor malih i srednjih preduzeća
Sve ovo nas navodi na prognoze da će izvoz IKT sektora dodatno jačati i zbog toga je i postavljen cilj da do 2027. godine taj izvoz bude čak 10 milijardi evra i da u IKT sektoru imamo više od 140.000 zaposlenih, kazao je Jovanović, podsetivši da trenutno u ovom sektoru Srbija ima zaposleno više od 105.000 visokokvalifikovanih stručnjaka.
E. D. N.