OD 13 PRIJAVLJENIH ŽIRI IZABRAO TROJE Predstavljeni kandidati u užem izboru za Đinđićevu nagradu
Na ovogodišnji konkurs za dodelu nagrada „Dr Zoran Đinđić” prijavilo se 13 mladih naučnika i istraživača, a na osnovu mišljenja stručne komisije, koju čine dr Biljana Škrbić, dr Dejan Madić i prošlogodišnji laureat – dr Mitar Simić, te jednoglasne odluke članova Odbora Fonda, u uži izbor ušla su tri: Nikola Todorović sa novosadskog Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, Nemanja Teslić sa Naučnog instituta za prehrambene tehnologije i Bojan Matkovski sa Ekonomskog fakulteta u Subotici.
Oni su danas održali javnu prezentaciju u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
Prema rečima prorektora za nauku i umetnost UNS-a Nikole Jorgovanovića, ovogodišnja zanimljivost je što su kandidati vrlo raznovrsni, te pokrivaju širok opseg različitih disciplina, a kako su se pomenuta tri mlada naučnika i istraživača istakla velikim brojem radova, komisija nije imala preterano težak zadatak.
Predsednica Odbora Fonda „Dr Zoran Đinđić” Biljana Škrbić podsetila je da se po jedna nagrada tradicionalno dodeljivala od 2004. pa sve do 2019, kada su uvedene tri, upravo zbog velikog broja izvrsnih kandidata, ali su ove godine morali dodatno pooštriti kriterijume kako bi zaista izabrali najbolje od najboljih.
– Prošle godine suočili smo se sa ozbiljnim izazovom, a to je kako podeliti nagrade među zaista izvrsnim mladim ljudima, tako smo ove učinili dodatan napor i modifikovali pravilnik. Kuriozitet i, za nas, veliko zadovoljstvo jeste to što ovogodišnji kandidati u užem izboru dolaze iz oblasti kojima nije lako da budu prepoznate na naučnoj sceni.
Kako kaže Nikola Todorović, on je i lane ušao u finale, našavši se tada među četvoro kandidata.
– Svakako je to veliki uspeh i svakom mladom naučniku mnogo znači – dodaje Todorović. – To je u principu jedna validacija dosadašnjeg rada i podstrek za budući rad. S obzirom na to da je osoba po kojoj ova nagrada nosi ime bila svetlo u jednom mračnom dobu, mislim da je važno da i mi budemo ti koji nose vatru i menjaju svet oko sebe. Iako dolazim sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja, naše aktivnosti nisu striktno bazirane na sportu. Pokušavamo da izučavamo i ono što se vezuje za ljudsko zdravlje, a glavne teme mog istraživanja jesu suplementacija kreatin monohidrata, kao i kreatinski metabolizam, zatim molekularni vodonik i na kraju, kao opšta tema, primenjena sportska nauka. Kreatin je uglavnom predstavljen kao sportski suplement, ali ta paradigma bi trebalo da se promeni jer je on i esecijalni nutrijent koji nam je potreban za svakodnevno funkcionisanje.
Sednica Senata Univerziteta, na kojoj se donosi konačna odluka o tome ko će od pomenutih mladih naučnika i istraživača poneti prvu, drugu odnosno treću nagradu, biće održana sutra, dok je dodela priznanja planirana 28. decembra.
Tekst i foto: S. Milačić