TEŽINA „ŽIVE VAGE“ ODLAZI U ISTORIJU Cena svinja i goveda zavisiće i kod nas od mesnatosti STOČARSTVO U SRBIJI SE DO 2025. GODINE PRILAGOĐAVA EU STANDARDIMA
Završen je Tvining projekat „Podrška uspostavljanju sistema klasiranja trupova u skladu sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU“ čiji je smisao bio obuka da se na liniji klanja tovljenici i goveda klasiraju na osnovu mesnatosti.
U zemljama gde je stočarstvo razvijeno odavno se mesnatost svinja i goveda uzima kao glavna kod plaćanja životinja dok je kod nas to još uvek težina - živa mera životinja.
- Jedini razlog uspostavljanju sistema klasifikacije svinjskih i goveđih trupova jeste da se životinje plate na osnovu kvaliteta u odnosu na procenat mesa - kazao je za Dnevnik profesor na Poljoprivrednom fakltetu u Novom Sadu dr Ivan Radović. - Tovljenik je kvalitetna mesnata životinja sa dugom polutkom, i ne bi trebalo da se pod tovljenikom podrazumeva sve što ne ode u priplod.
Prof. dr Radović ističe da je za godinu dana trajanja obuke kupljena oprema, obučena i licencirana lica koja će raditi na ocenjivanju mesnatosti na liniji klanja u klanicama. - Previđenoje da sve klanice koje kolju nedeljno više od 500 tovljenika i 40 goveda se uključe u ovaj sistem. Obuku je u projektu „Podrška uspostavljanju sistema klasiranja trupova u skladu sa Zajedničkom poljoprivrednom politikom EU“ prošlo 30 malih i velikih klanica.
U 2024. godini, naveo je, trebalo bi da se donesu Zakon o tržištu poljoprivrednih proizvoda i pravilnici, i osnovano Nacionalno kontrolno telo koje će pratiti rad operateri na liniji klanja i klasifikatore. - Naredna godina biće godina prilagođavanja, a od 2025 godine projekat će startovati i da svi koji su u obavezi počnu da rade po tome, dakle klanice koje kolju više od 500 svinja i 40 goveda nedeljno.
Prof. Radović je podsetio da je u AP Vojvodini sproveden 2018. godine Projekat skrininga mesnatosti tovljenika na liniji klanja u 13 klanica, osam velikih i pet malih, gde je izmereno 77.000 polutki čija je prosečna mesnatost bila 55,3 procenta sa značajno malom mesnatošću tovljenika kod malih farmera.
-U to vreme nismo mogli da pokrenemo da se tovljenici plaćaju na osnovu mesnatosti jer bi oštetili male farme -kazao je prof. Radović.
Zatim je, naveo je, Nacionalnim odgajivačkim programom 2022 -2023 godine definisani kriterijumu tova, pa je mesnatost tovljenika na liniji klanja bila 58,2 posto kod malih i srednjih proizvođača, pa su se tek sada stekli uslovi da Projekat uspostavljanja sistema klasiranja trupova svinja počne i u Srbiji.
Po rečima našeg sagovornika kada sistem bude u primeni treba da donese jeftiniji tov životinja, jer mesnatiji tovljenik je jeftiniji tovljenik. - Kilogram mišića traži tri puta manje energije nego jedan kilogram masnoće a sa druge strane plaćaće se stvarno na osnovu kvaliteta onoga što primarni proizvođač utovi . Do sada je plaćeno na osnovu žive mere gde su uglavnom tovljači koji su kontinuirano investirali na farmama i selekciju bili na neki način destimulisani jer je njihova cena bila ista kao i kod svih drugih proizvođača koji to nisu sprovodili.
Z. Delić