24sedam: Ponoš, Marinika i Lutovac deo hrvatske špijunske mreže
Na društvenoj mreži Telegram pojavila su se imena saradnika proteranog hrvatskog diplomate Hrvoja Šnajder.
Kako se navodi, Zdravko Ponoš, Marinika Tepić i Zoran Lutovac često su se sastajali sa Šnajderom i sa njim delili razne informacije.
Osim njiih, deo iste mreže činilo je još opozicionih političara i članova raznih nevladinih organizacija.
Kako se ispostavilo, hrvatski špijun u početku je bio oprezan i nije se odmah predao agresivnom nastupu i radu kako ne bi bio otkriven.
Vremenom je ipak primećena njegova nelegalna aktivnost, pa je već duže vreme bio na merama srpske službe. Kako se u Srbiji zakuva(va)la politička situacija usled predizborne kampanje, intenzivirao je svoje delovanje i napravio neke, po njega kobne poteze. Sve je dokumentovano.
Šnajder je veoma intenzivno radio po našoj zemlji i imao je veliki budžet na raspolaganju. Plaćao je i šakom i kapom srpske opozicionare - opoziciono nastrojene aktiviste iz političkih partija, NVO sektora, medija itd.
Ovo nije nimalo iznenađujuće, s obzirom na to da srpska opozicija, pogotovo liberalna i prozapadna ima itekako dobru saradnju sa Hrvatskom, a tokom ove kampanje su dobili i ozbiljnu međsko-političku podršku iz ,,lijepe njihove''.
Ova informacija i ne treba da čudi jer su predstavnici Đilasove opozicije transparentni po pitanju autošovinizma.
Tako da su im, verujemo, pare iz Hrvatske za pljuvanje po Srbiji dobro došle da spoje "lepo i korisno", gledajući iz njihove perspektive.
Ustaški zločini za nju kao da se nisu desili
Preletačica Marinika Tepić, potpredsednica SSP-a zalaže se za priznavanje lažne države Kosovo, za uvođenje sankcija Rusiji, a u više navrata je srpski narod nazivala genocidnim.
Za nju stradanje Srba devedesetih nebitno, ali Srebrenicu definiše kao genocid!
Osim što ignoriše srpska stradanja i žrtve tokom prošlog rata, tako joj nije palo na pamet da osudi ustaške zločine za vreme Drugog svetskog rata.
Sada je, čini se, jasno zašto se o svom narodu na sva usta govori najgore, a komšijski ustaški zločini ni ne spominju.
Sa hrvatskim državljanstvom hoće da vodi Srbiju
Stranka „Srbija centar“ čiji je predsednik Zdravko Pooš deli isto mišljenje o najvažnijim temama u Srbiji. I on je za priznavanje tzv. Kosova, uvođenje sankcija Rusiji i za to da se Srbija optuži za genocid u Srebrenici.
Zdravko Ponoš ima hrvatsko državljanstvo koje je tražio i dobio od Hrvatske, pa je kontakt sa "zemljakom" Hrvojem Šnajderom i te kako logičan.
Zdravko Ponoš je bio načelnik Generalštaba u doba Borisa Tadića. Smenjen je i oteran iz vojne službe, zbog toga što je isuviše otvoreno radio za interese SAD i NATO. Službe su zabeležile Ponoševo obećanje američkom senatoru (2006.) da će sastav vojske smanjiti sa 62.000 na 27.000 ljudi, i da će zatvoriti brojne kasarne. Američke diplomate su u depešama, koje je objavio Vikiliks, obelodanile da u srcu reforme sistema odbrane u Srbiji imaju Ponoša, čoveka koji ima stav i orijentaciju koja je u skladu sa američkim interesima.
Hrvatski mediji su se od novembra 2021. do kraja izborne kampanje u aprilu 2022., utrkivali u podršci Ponošu. Nedeljni broj hrvatskog „Večernjeg lista“ (20.03.2022.) izneo je hvalospeve u tekstu pod naslovom „General koji želi srušiti Vučića tulumario je u zagrebačkom Kulušiću”.
Hrvatski portal „Dnevno“ je objavio tekst pod naslovom -„Oženio je Hrvaticu, Srbija se konačno budi!“. „Jutarnji list“ je objavio tekst pod naslovom „Oporbeni adut protiv Vučića: General oženjen Hrvaticom“...
Privrženost Hrvatskoj je neosporna, stoga ni njegov kontakt sa ambasadorom ove zemlje ni malo ne čudi. Jer, nije prvi put da nacionalne interese zemlje u kojoj živi i kojom neuspešno pokušava godinama da zavlada, vrlo zdušno stavlja na poslednje mesto.
Lutovac radio u korist nezavisne Crne Gore
Zorana Lutovca na mesto predsednika DS-a doveo je lično Dragan Đilas.
Bio je ambasador SRJ u Crnoj Gori gde je radio u korist nezavisnosti ove države. Radeći uvek protiv svoje zemlje, i on se zalaže za to da se Srbija optuži za genocid u Srebrenici, da se uvedu sankcije Rusiji i za priznavanje lažne ržave Kosovo.
Nijedna činjenica ne čudi, i samo služi da se poslažu kockice. Jer, ako je neko radio na tome da dođe do raspada zemlje čiji je predstavnik, zašto ne bi usko sarađivao sa ambasadorom Hrvatske.
Šnajder i njegovi hrvatski kompanjoni ne samo da su vrbovali opozicionare, nego au aktivno radili i na vrbovanju lica iz vladajućih struktura. Pokušavali su da vrbuju neke narodne poslanike, državne službenike, ljude iz bezbednosnih struktura, članove SNS-a za koje su mislili da su labilniji i da bi zarad ličnog interesa mogli da izdaju svoju zemlju, partiju i predsednika Vučića.
Pod kontrolom drže i veliki deo hrvatske nacionalne manjine u Srbiji, pogotovo političke predstavnike hrvatske manjine u Srbiji. Hrvatski politički predstavnici iz Srbije su se povodom ovog slučaja zasad oglasili tako što su „izrazili zabrinutost zbog novih odnosa Srbije i Hrvatske“, bez konkretnijih detalja.