(FOTO, VIDEO) „DNEVNIK” U OPERACIONOJ SALI INSTITUTA ZA ONKOLOGIJU Uklanjanje obolelog tkiva u dva čina
U Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici rak debelog creva, u nekim slučajevima, uklanjaju operacijom koja se radi u dva akta. Prvo se laparoskopski, kroz stomak, debelo crevo u kojem je karcinom odvoji i preseče.
Tada se jedan njegov kraj, koji ostaje u stomaku, izvodi kroz trbuh, i na njega se postavlja stoma. Nakon toga se pacijent, koji je u anesteziji, okrene da leži na stomaku, kako bi mogao da se uradi rez na rektalnom delu, kroz koji se izvuče odsečeni deo debelog creva.
Ovu metodu operisanja karcinoma završnog dela debelog creva u Srbiju je doneo direktor Instituta, prof. dr Zoran Radovanović, koji sada obučava lekare iz naše zemlje, ali i okruženja u savladavanju ove tehnike. Operacija traje oko dva i po sata i najduže traje deo kada se radi abdominalni, laparoskopski deo intervencije, jer tada glavni hirurg sa ostalim kolegama preciznim instrumentima uklanja debelo crevo. Kada se zatvori rana na stomaku, tek tada se pacijent okreće da leži na stomaku.
Profesor Radovanović objašnjava da, ukoliko pacijent ostane na leđima, hirurg sedi, a pacijent je postavljen u ginekološki položaj.
- Osim što ovo nije komforno, lošiji je prilaz regiji koja se operiše, a niko od drugih hirurga u sali ne može ništa da vidi tokom intervencije. Međutim, kada je pacijent postavljen tako da leži na stomaku, hirurg ima veći komfor, ali i bolji pristup mestu koje operiše, cela ekipa vidi šta se radi, a bolja je i respiratorna funkcija pacijenta. Ujedno, ovakav pristup omogućava veći radikalitet u operaciji tumora, koji jedino ovako mogu da se odstrane - navodi dr Radovanović.
Po njegovim rečima, rak, odnosno karcinom, debelog creva (kolona i rektuma) je veoma česta maligna bolest. U svetu od ove bolesti svake godine oboli oko 1,3 miliona osoba a oko 600.000 premine.
- Na prostoru Srbije, bez Kosova i Metohije, samo u 2010. godini je evidentirano gotovo 5.000 novoobolelih od malignih tumora debelog creva. Broj umrlih od raka debelog creva je oko 2.700 svake godine – kazao nam je dr Radovanović. – Dakle, ova bolest predstavlja jedan od najznačajnih onkoloških zdravastvenih problema u našoj populaciji.
Ljubica Petrović