DŽERED KANINGEM ZA "DNEVNIK" Da se košarkaški Novi Sad dodatno podigne
Iz NBA lige, preko Kine, do Nemačke, Italije, Izraela, Litvanije i konačno, Srbije i Novog Sada. Američki bek Džered Kaningem nova je akvizicija Košarkaškog kluba Vojvodina, u koji je stigao posle sezone u litvanskom šampionatu u kojem je prosečno postizao 11,8 poena po utakmici.
Otkako je napustio Bajern, bivši saigrač Lebrona Džejmsa u Klivlendu, vezao je sezone u kojima nije odigrao više od 20 utakmica za jednu ekipu, koliko je sakupio u italijanskoj Breši.
Nakon toga, nastupio je na 13 utakmica za Santa Kruz Voriorse, jednom za Šangaj Šarkse, dva puta u izraelskom klubu Bnei Herzelija, a 18 nastupa imao je igrajući za litvanski Pieno Zvaigzdes.
To je bio put bivšeg studenta Univerziteta Oregon Stejt do Novog Sada, čije poslednje stanice mogu da odgonetnu to kako je neko sa NBA renomeom dospeo u KLS i to krajem novembra kao slobodan igrač.
Na početku razgovora za Dnevnik, Kaningem se dotakao toga kako je odlučio da obuče dres tima sa severa Srbije, nakon čega je obelodanio da ovo nije prvi put da se dovodi u vezu sa klubovima sa ovih prostora.
– Ovde sam da pobeđujem. Izabrao sam Vojvodinu, zbog toga što mi je trener pričao o tome šta mu je potrebno od mene, a ja sam spreman to da ispunim. Volim igru u tranziciji, da napadnem obruč, tako da se uklapam u njegove zamisli. Rekao mi je da će ovo biti dobra prilika za mene, ali i za grad da se dodatno košarkaški podigne. Nisam u poslednje vreme imao kontakata sa srpskim klubovima, mada je pre nekoliko godina postojalo interesovanje Crvene zvezde i opcija da ih pojačam. Nije se desilo, tako da je ovo prvi put da igram u ovoj ligi. Trebalo bi da bude zabavno. Kada je stigao poziv Vojvodine, trenirao sam kod kuće i agent me je obavestio da postoji mogućnost da dođem ovde, da planiraju da se bore za najviše ciljeve. To me je zainteresovalo, želim da pomognem ekipi da ostavi pečat – rekao je američki bek.
Kaningem je bio 24. pik na draftu 2012. godine, u klasi u kojoj je iza sebe ostavio 35. pika Drejmonda Grina i 39. picka Krisa Midltona. I jedan i drugi su NBA šampioni.
– U prvoj godini u Dalasu bilo je mnogo veterana i nije im bio potreban "ruki". Nikada nisam osećao da sam u dobroj situaciji. Želeo sam samo da igram košarku, zato sam i napustio SAD, da bih vratio ritam. Nisam želeo da budem na klupi svaku utakmicu. Definitivno sam mogao da uradim više. Najbolja sezona bila je u Klivlend Kavalirsima. Osvojili su titulu, nakon što sam trejdovan. Nije bilo prilike u NBA, tako da sam otišao u Kinu i igrao vrlo dobro, nakon čega je usledila evropska karijera i evo me ovde.
Lebron Džejms, Kajri Irving i Kevin Lav činili su veliku trojku Klivlenda, ali je jedan čovek ostavio poseban utisak na novog beka Vojvodine.
– Dejvid Blat mi je odmah dao priliku, još u predsezoni i pokazao sam šta sve mogu da uradim. Tim je verovao u mene, Lebron, Kajri, Kevin… Dobro sam se uklopio, da bi se desile neke stvari na koje nisam mogao da utičem. Bili smo prvi na Istoku i Blat je dobio otkaz. To je trener koji je verovao u mene. Do tada, igrao sam dosta, bio starter u nekoliko utakmica i bilo je dobro. Posle se sve promenilo, sedeo sam na klupi i nisam dobijao šansu.
Kaningem je potom detaljnije objasnio kako je bilo sarađivati sa Blatom, šampionom Evrolige sa Makabijem iz 2014. godine i šampionom Evrokupa sa Darušafakom četiri godine kasnije.
– Jedini je koji je verovao u mene dok sam bio u NBA ligi, bio je veoma strpljiv sa mnom. Imali smo prilike da se susrećemo i u Evropi, kada je vodio Darušafaku. Ono što sam čuo je da svi vole da igraju za njega. Postavi takav sistem da uglavnom svi dotaknu loptu, svi postižu poene. Bio je dobar trener.
Novajlija tima iz Novog Sada opisao je i šta je ono što mu je ostalo u sećanju igrajući sa jednim od najvećih košarkaša svih vremena.
– Lebron je Lebron. Gledajući njegovu radnu etiku svaki dan na treningu, to kako dolazi sa ličnim trenerima i radi neke dodatne vežbe pre i posle treninga. To kako vodi računa o telu… To sam najviše naučio od njega, kako biti profesionalac. Mnogi ljudi misle da je izuzetno ozbiljan u svlačionici. Nije tako. Konstantno se šali sa svima. Čini da svakome bude komforno. Takav je on.
Nakon NBA karijere, upravo će Blatova Darušafaka sprečiti Kaningema da se domogne sve tri titule sa Bajernom, u koji je došao posle napadački produktivne sezone na azijskom tlu. U Minhenu je sarađivao sa još jednim trenerom, koji je otpušten dok je bio lider na tabeli, Sašom Đorđevićem.
– Bila je to teška odluka, jer sam hteo da ostanem u Kini, ali tim u kojem sam bio nije imao baš dobru sezonu. Sa druge strane, ja sam prosečno postizao 34 poena, tako da je bilo puno opcija u Evropi. Nakon toga sam završio u Bajernu, u kojem smo osvojili dve od tri titule – Kup i nemačku ligu, došli do polufinala Evrokupa, gde smo izgubili od Darušafake. Bilo je to sjajno iskustvo. Tada sam prvi put shvatio kako funkcionišu stvari ovde. Da se igra u sporijem ritmu, ali da je fizički zahtevnije. Sa Đorđevićem smo mnogo trenirali. Bili su to dupli treninzi. Sve je bilo teško, veoma je glasan. Unosi dosta intenziteta, ali je bila nesreća to što je dobio otkaz, a bio je prvi u ligi. Bilo je zabavno sa njim, naučio sam mnogo – zaključio je Džered Kaningem.
Vuk-Miloš Petrović
Irving i Panter najteži za čuvanje
Američki bek je tokom karijere igrao protiv brojnih kvalitetnig igrača, od NBA lige, preko Kine, do Evrope. Kada je reč o tome ko mu je bio najteži za čuvanje, izdvojio je nekoliko pojedinaca.
– U NBA ligi, to je Kajri. Lebrona nisam toliko čuvao, ali Kajrijeva veština je luda. Način na koji kontroliše loptu i na koji poentira je vrlo unikatan. Kada je reč o Evropi, to je Kevin Panter. Može da poentira na toliko različitih načina i veoma ga je teško zaustaviti. Dodao bih i Skotija Vilbekina. Nizak je, ali ima mnogo poena u rukama. Posebno je dobar u šutu za tri poena – rekao je Kaningem.