MINI „KUPUSIJADA” U OŠ „MIROSLAV ANTIĆ” U FUTOGU Uvertira za festival kupusa
Manifestacija „Mini kupusijada” održana je tradicionalno u OŠ „Miroslav Antić” u Futogu, kao uvertira pred sutrašnji glavni varoški događaj.
Svečanosti je prisustvovao i član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin, koji je tom prilikom na poklon đacima doneo različite sportske rekvizite.
– S obzirom na to da imamo besplatan školski sport u Novom Sadu, u okviru tog programa smo, kako bismo poboljšali kvalitet nastave i vannastavnih aktivnosti fizičke kulture, školi poklonili nove odbojkaške lopte, mreže za odbojku, rekete za badminton, kao i čunjeve i druge rekvizite - objasnio je Cvjetićanin. - Grad Novi Sad uvek podržava ovakve manifestacije i uživanje je gledati osnovce i predškolce, koji zajedno promovišu tradicionalnu Futošku kupusijadu. To je odličan pokazatelj da nastavnici, uz ostali obrazovni kadar, žele najmlađima da utisnu tradiciju mesta kroz brend futoškog kupusa, da bi nastavili tim putem i prenosili je iz generacije na generaciju.
Direktor OŠ „Miroslav Antić” u Futogu Nemanja Jovišević istakao je činjenicu da se „Mini kupusijada” u toj školi realizuje više od 20 godina, s fokusom na najmlađe.
Devojčice ni pljusak nije zaustavio
Uoči tradicionalne „Kupusijade”, ispred Kulturnog centra „Mladost” u Futogu okupili su se meštani tog prigradskog naselja, pripremajući se za sutrašnji glavni događaj. Ni jak pljusak nije uspeo da ih zaustavi da sve bude na svom mestu i na vreme, pa su štand, između ostalih, ukrašavale i učenice VI 4 iz OŠ „Desanka Maksimović” Teodora Adamović i Teodora Šimunić, koje su zajedno sa svojim nastavnicama i ove godine odlučile da upriliče humanitarnu prodaju.
– Poučeni prošlogodišnjim iskustvom, kada smo prikupili oko 50.000 dinara i prosledili ih deci koja boluju od teških i retkih bolesti, odlučili smo se da to isto uradimo i sada – kaže Adamović. – Pravili smo različite proizvode i nadamo se da ćemo uspeti da sakupimo dovoljno novca.
Za razliku od svoje vršnjakinje, Teodora Šimunić prvi put učestvuje u akciji, i kaže da su sve sami napravili, doduše uz pomoć nastavnika, od sveća do gumica. Učili su i da šiju, kako bi imali što više proizvoda u ponudi.
– Napravili smo mirišljave sveće koje će koštati 150 dinara, a sadili smo i čuvarkuće koje su 200 dinara – kazala je Šimunić. – Obeleživači za knjige su 150 dinara, a mesili smo i medenjake kod kuće, što nam je bio najveći izazov. Oni će biti upakovani po četiri u kutijici i koštaće 100 dinara. Nadamo se da ćemo uspeti da prodamo sve što smo napravili.
– Osim kao promocija naše škole, manifestacija ima za cilj da deci ukaže na značaj futoškog kupusa, kao brenda, po kom je naše mesto prepoznatljivo – ponosno će Jovišević. – Svake godine organizujemo literarne ili likovne konkurse, a ovog puta tema je „Futoški kupus ima najlepši ukus”. Za decu iz futoških vrtića smo organizovali sportski poligon i dve radionice, a deca iz našeg hora i vrtića „Crvenkapa” odigrala su kratku priredbu na samom početku svečanosti.
Lana Jagodić ide u šesti razred i zajedno sa nastavnicima i ostalim drugarima iz razreda pripremala je kreativnu radionicu za najmlađe goste.
– Pričali smo im o tome zašto je Kupusijada tako bitan događaj i zašto je futoški kupus najbolji – rekla je Lana Jagodić. – Pripremili smo medalje sa kupusićima, koje su bojili i nosili kući za uspomenu. Na zidu je velika karta sveta, te smo sa njima obilazili sve kontinente i na kraju smo došli do toga da najlepši ukus na celom svetu ima futoški kupus.
Na sportskom poligonu, deca su imala različite zadatke, a svaki je podrazumevao čuvanje glavice čuvenog kupusa. Šestogodišnja Milica Četić jedna je od učesnica poligona, a za naš list je izjavila da joj je bilo lepo u školi, a da se najviše zabavlja baš u sali. Kupus inače obožava, a najviše ga ipak voli u salati.
I. Bakmaz