Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

"PRONAĐI ME" PODIŽE CELU SRBIJU Evo na koji način FUNKCIONIŠE srpski sistem ZA PRONALAŽENJE MALOLETNIKA nastao po uzoru na američki

29.10.2023. 12:50 13:19
Piše:
Foto: Youtube printscreen/KTV Televizija - Zvanični kanal

Srbija je prva zemlja u regionu koja je dobila sistem za hitno obaveštavanje javnosti kada dođe do nestanka deteta. Reč je o sistemu „Pronađi me”, koji je nastao po uzoru na američki sistem za pronalaženje dece „Amber alert” i koji upozorava na to kada postoji realna procena da je nestalo dete u životnoj opasnosti.

Ovaj sistem zapravo predstavlja jedan od intenzivnih i javnih mehanizama potrage, što u praksi često rezultira pronalaženjem nestale ili otete dece.

Sistem „Pronađi me” funkcioniše tako što, kada se prijavi nestanak deteta, policijski službenici izlaze na lice mesta gde obavljaju razgovor sa podnosiocima prijave i svedocima, a sve sa ciljem da se prikupi što više relevantnih informacija. Pored toga, vrši se uviđaj na licu mesta, odnosno uvid u eventualne materijalne tragove koji se nađu na mestu nestanka deteta, ili na mestu gde bi to dete, u skladu sa njegovim aktivnostima trebalo da bude. Potom se procenjuje da li su ispunjeni kriterijumi za pokretanje sistema i, ukoliko se proceni da je potrebno, sistem „Pronađi me” se aktivira: uključuju se mediji, na mobilne telefone stižu SMS poruke, slika deteta se pojavljuje na bilbordima, benzinskim pumpama, auto-putevima, tako da građani mogu da zapamte lice deteta ili otmičara (ukoliko je poznat) i prijave ako imaju validne informacije koje policiji mogu pomoći u potrazi.

Po rečima državnog sekretara u Ministarstvu unutrašnjih poslova Danila Stevandića, najveći set podataka o nestalom će biti emitovan putem televizijskog i radio programa, a nešto uži set podataka će sadržati SMS poruke koje će ići putem mobilnih operatora. To zbog činjenice da je maksimalan broj karaktera SMS poruke 160. U prvih osam časova od aktiviranja sistema dolaziće do prekida programa na svakih 30 minuta, a od osam do 48 časova na 60 minuta. Taj rok od 48 časova je najbitniji period od prijave nestanka do njegovog pronalaska.

Prvi kriterijum koji ukazuje na to da bi trebalo pokrenuti system „Pronađi me” jeste ako dođe do nestanka deteta koje je mlađe od sedam godina, koje nije u stanju da se stara samo o sebi, ukoliko uzima neku terapiju, odnosno ukoliko postoje okolnosti koje ukazuju na to da je dete u životnoj opasnosti. Ovaj sistem će se aktivirati i u slučaju kada nestane maloletno lice koje je ometeno u razvoju ili ima neki oblik invaliditeta.


Kada je nužna saglasnost roditelja?

Kada je u pitanju nestanak maloletnog lica starosti do sedam godina, ili je nestalo maloletno lice starosti do 18 godina koje ima smetnju u razvoju, odnosno neke oblike invaliditeta, za javno objavljivanje informacije o njegovom nestanku neophodna je, po slovu zakona, saglasnost roditelja. Međutim, u slučaju kada je nestanak maloletnog lica povezan sa izvršenjem krivičnog dela, za javno objavljivanje informacije o njegovom nastanku, nije neophodna saglasnost roditelja.


U prvoj fazi pokretanja sistema mediji prekidaju emitovanje svojih programa i objavljuju fotografiju nestalog deteta sa osnovnim informacijama i eventualno nekim podacima u vezi sa samim nestankom ( gde je dete poslednji put viđeno, šta je imalo na sebi...). Zatim mobilni operateri šalju SMS poruku o nestalom detetu, zajedno sa linkom sajta Ministarstva unutrašnjih poslova. Informacija o nestanku deteta se potom objavljuje i na ekranima, bilbordima, LED panelima na putevima, aerodromu „Nikola Tesla”, autobuskim i železničkim stanicama. U drugoj fazi se uključuju drugi činioci koji treba da učestvuju u širenju informacija o nestalom detetu poput tržnih centara, benzinskih pumpi, banki i drugim mestima gde je velika frekvencija ljudi.

Važna će dakako biti i uloga društvenih mreža. Predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić rekao je na prezentaciji i puštanju u rad sistema da je, prema njegovim saznanjima, MUP već u kontaktu sa kompanijom „Meta” kako bi se rešio problem odgovornih lica koja će garantovati da će objava na društvenim mrežama o nestanku biti povučena nakon pronalaska deteta.

- Ono što je nedostajalo i što još uvek nedostaje u Srbiji po pitanju društvenih mreža su odgovorna lica koja mogu garantovati da kada se povuče objava, da će svi ti podaci biti povučeni i da nema nikakve opasnosti po zaštitu ličnih podataka - pojasnio je Jurić.

U evropskim zemljama u kojima se sistem „Amber alert”  primenjuje pokazao se uspešnim u više od 90 odsto slučajeva otmica dece. Sistem se aktivira ako postoji potvrda od policije da njegova objava neće ugroziti život deteta, ukoliko postoji sumnja da otmičar ima nameru da povredi dete ili su okolnosti nestanka nepoznate. Jedna američka studija pokazala je da, kada je dete oteto, ono u čak 76 odsto slučajeva bude ubijeno u prva tri sata nakon otmice, a „Amber alert” služi upravo za te situacije – kada je u pitanju život ili smrt deteta.

Dubravka Nikolić


Policija uspešna u pronalaženju maloletnih lica

Policija je u prethodne tri godine uspešno rešavala slučajeve nestanka dece. Prema dostupnim podacima, od 1. januara 2021. do 30. septembra ove godine, ukupno je prijavljeno 3.889 slučajeva nestanka maloletnih lica, a od toga je pronađeno 3.859 maloletnika. To znači da je uspešnost policije u pronalaženju maloletnih lica 99,2 odsto. Inače, godišnje u Evropi nestane 250.000 dečaka i devojčica, što je ekvivalent tome da svake dve minute nestane jedno dete.


 

Piše:
Pošaljite komentar