Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

I MI VINO ZA KINU IMAMO Koje mogućnosti otvara sporazum s najmnogoljudnijom zemljom na planeti

26.10.2023. 10:38 10:47
Piše:
Foto: F. Bakić/Vino

Nedavni Sporazum o slobodnoj trgovini koji je naša zemlja potpisala sa Kinom doprineće da se vinarstvo i vinogradarstvo nastavi širiti u većem obimu nego što je sada.

Mada nije zanemarljiv podatak da svake godine imamo od 500 do 600 hektara novih vinograda, za pet godina, kako je u sporazumu navedeno, kada naša vina budu mogla bez carine da se prodaju na ogromnom kineskom tržištu, zasadi vinove loze trebalo bi da se šire još u većem obimu i godišnje pod grožđem imamo 1.000 hektara novih vinograda.

Po rečima predsednika Udruženja vinara Srbije Stevana Rajte, pod vinovom lozom imamo 25.000 hektara sa kojih godišnje napravimo oko 30 miliona litara vina i još toliko uvezemo.

Rajta za „Dnevnik” kaže da oko 500 domaćih vinarija imaju svoje kupce u zemlji, regionu i šire, ali se ne boje ni ogromnog kineskog tržišta, gde vlada velika konkurencija.

- Na brojnim svetskim sajamskim manifestacijama ovdašnji vinari osvajaju za kvalitet prestižna priznanja i iza sebe ostavljaju velike proizvođače vina iz Španije, Francuske, Čilea, Argentine... Nedavno su na sajmu u Bergamu naše vinarije dobile 17 zlatnih medalja za vino od sorte merlo i kaberne od ukupno dodeljenih 80 između 22 zemlje - naglasio je Rajta. - Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom našim vinarima daće podsticaj da još brže šire proizvodnju, jer će unapred imati obezbeđeno kinesko tržište, gde mogu da prodaju sve što proizvedu - naveo je Rajta i dodao da imamo vina koje prodajemo za četri do pet evra, ali i ona čiji litar košta 30 evra, pa je i u tom pogledu vinarima otvoren put ka kineskom tržištu.

Premda, domaći vinari, podvukao je, skupa vina mogu i ovde da prodaju, jer im u tome pomaže dolazak sve većeg broja turista posle kovida-19, pošto gosti često ne pitaju za cenu već traže dobra domaća vina.

- Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom veoma je važan za Srbiju, posebno zbog poljoprivredne proizvodnje, jer će čak 60 odsto domaćeg izvoza u najmnogoljudniju zemlju na sveti biti oslobođeno carine i to već u prvoj godini stupanja na snagu sporazuma - izjavila je nedavno ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković.

Dok vinari budu čekali pet godina na izvoz vina, šampanjac i vina u pakovanju od dva litra, carine će već u prvoj godini primene sporazuma biti oslobođeni voćari koji imaju plantaže jabuka, višanja, šljiva, zatim farmeri koji tove svinje jer će imati priliku da prodaju svinjsko meso,oni koji se bave govedarstvom izvoziće goveđu kožu, zatim pivo...


Vino od stare loze traženije 

Predsednik Udruženja vinara Srbije Stevan Rajta naveo je da bi kineskom tržištu bila interesantna vina od lokalnih sorti grožđa tamjanike, prokupca, smederevke, bagrine, grašca... ali da te sorte grožđa nemamo na velikim površinama. Međutim, to ne treba da nas brine, kazao je, jer imamo pet godina da zasade uvećamo i unapređujemo sadašnju proizvodnju tih vina.

- U vinogradima gde su stare lokalne sorte grožđa treba sada posebno da obratimo pažnju da grožđe, a onda i vino bude vrhunsko. Verovatno će se zbog kineskog tržišta u narednim godinama podizati zasadi lokalnih sorti grožđa i ako se svake godine površine budu uvećavale, biće i više vina - naveo je Rajta.


Među proizvodima koji će odmah po stupanju sporazuma na snagu biti oslobođeni plaćanja carine su i breskve, lubenice, suvo grožđe, semenska raž, ječam, ovas, seme suncokreta, seme uljane repice, ruže, sušeno mahunasto povrće, kiseli krastavci. Bez carine će se izvoziti i kukuruz šećerac, svinjska mast, pastrmka i šaran, prerađevine i konzervirani proizvodi od mesa, kobasičarski proizvodi, konzervirano povrće, yemovi, mineralna i prirodna voda...

U roku od pet godina, kategorija A5, koja čini 16 odsto ukupne razmene, biće ukinute carine i na krompir, paradajz, crni i beli luk, kupus, kruške, grožđe, dinje, plavi patliyan, svežu i slatku paprika, šargarepu, mahunasto povrće, spanać, bundevu, tartufe, supe...       

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar
POTPISAN SPORAZUM O SLOBODNOJ TRGOVINI IZMEĐU SRBIJE I KINE Vučić: „Hvala vam, predsedniče Si, na jačanju veza naših država i naroda”

POTPISAN SPORAZUM O SLOBODNOJ TRGOVINI IZMEĐU SRBIJE I KINE Vučić: „Hvala vam, predsedniče Si, na jačanju veza naših država i naroda”

17.10.2023. 11:28 12:24