MOŠORINSKA PIJACA I DALJE OKUPLJA KUPCE I PRODAVCE Zadovoljni kupci se vraćaju kvalitetu i ljubaznom prodavcu
MOŠORIN: Dragomir Suljić, Koviljčanin i Kaćanin, svakog četvrtka dolazi u Mošorin, kako bi na seoskoj pijaci u centru ovog mesta kupcima ponudio svoju robu.
Na njegovoj tezgi kupci mogu da izaberu mlevenu slatku i ljutu papriku, ajvar i slične proizvode, koje sa svog gazdinstva donosi već dvadeset godina.
- Prodajem deset vrsta paprike, malo maka, paradajz, ajvar, domaće sokove i druge proizvode koje pravimo supruga i ja i tako već dvadeset godina. Ovde u Mošorinu sam svakog četvrtka, ili dođe supruga, a ponekad nas i odmene i deca, od kako voze auto. Robu prodajemo i kod kuće, ali i na vašarima, poput onih u Rumi, Debeljači, Bašaidu, Temerinu – priča Dragomir.
Kako kaže, prodaja ide dobro, ali ove godine malo teže, jer su prodavci morali da povećaju cene robe, pa se onda plaše koliko će to povećanje uticati na promet i kako će kupci reagovati na njega.
- Povećali smo cene, jer su povećane i nadnice za radnike koje rade na njivama i kojima nije uopšte lako, ceo dan rade težak posao i naravno da im se povećava cena rada. Ta korekcija cena će možda biti mali problem, ali narod će to prihvatiti, jer i oni sami razumeju razloge poskupljenja, a i svesni su da sve cene oko njih rastu. Ima onih koji to prihvataju malo teže – kaže Suljić.
Paprikom je počeo da se bavi posle ženidbe kad je, kako kaže, kao zet ušao u mađarsku porodicu koja se dugo time bavila.
- Bilo je „zete ili se skloni, ili se prikloni“, ostao sam bez posla na kom sam do tada radio i onda sam im se priklonio i hvala Bogu, super radimo – priča nasmejani, ljubazni prodavac.
Uslovi na pijacama variraju od mesta do mesta, ali je činjenica da su one sve manje, pa je tako i slučaj sa pijacom u Mošorinu, koja je nekad bila mnogo veća, a sada se na njoj pojavljuje desetak prodavaca, ipak zadovoljne mušterije se uvek vraćaju.
- Nekada su pijace bile pune ljudi, a danas sve mogu da pronađu u prodavnicama. Dosta njih koristi i mogućnost odloženih plaćanja na devedeset dana u radnjama u kojima pazare, pa kad to plate za par meseci onda i zaborave šta su tad kupili. Većinom na pijace dolaze stariji ljudi. Ima i velikih i posećenih pijaca, poput pijace petkom u Beškoj ili subotom u Beočinu - priča iskusni prodavac.
S. Knežević