NEĆETE VEROVATI ŠTA SU SVE SLAVNI RADILI ZA ULOGU: On je više od 500 puta SKAKAO PADOBRANOM
Da bi glumci savršeno odigrali uloge u našim omiljenim filmovima, ponekad su potrebne duge pripreme, koje od glumca iziskuju velike kako fizičke tako i mentalne napore.
Ponekad je u pitanju samo jedna akciona scena, dok se druge odnose na celokupnu izgradnju karaktera junaka. Tako je i Tom Kruz u filmu „Nemoguća misija: Odmazda - Prvi deo“ izveo, kako navodi, daleko najopasniju stvar koju je ikada pokušao, u samo jednoj od scena filma, za koju se pripremao duže od godinu dana.
Naime, u pitanju je spektakularna vratolomija koja je svim gledaocima privukla pažnju. Ona je podrazumevala vožnju motora sa vrha stene visoke 1.240 metra, strmoglavo spuštanje niz njenu vertikalu, nakon čega Kruz otvara svoj padobran, neposredno pre udara o zemlju. Svojim obožavaocima je otkrio i koliko je dugo vežbao za ovaj skok. Pored toga što je napravio više od 500 padobranskih skokova i 13.000 skokova u motokrosu preko humke visoke 24 metara, imao je i godinu dana obuke za bejz skakanje tj. specijalne veštine koja uključuje padobranstvo sa objekata poput mostova, antena ili zgrada. Tom Kruz je, u toku snimanja same scene, ovaj fenomenalni skok izveo šest puta.
Smehom do izgubljenog razuma
Neko ko se fizički ali i mentalno pripremao, ne samo za jednu scenu, već za ceo film, kako bi na velike ekrane doveo ekscentričnog Džokera, jeste Hoakin Finiks. Nijedan glumac, koji ulazi u ulogu, ne može olako prihvatiti posao, što je verovatno dvostruko važilo za Finiksa u „Džokeru“ iz 2019. godine, jer nije postojao Betmen sa kojim bi se borio, te je specifičnom glumom morao da „prilepi“ gledaoce za ekrane. Ono sa čime je slavni glumac počeo, kada je u pitanju priprema za ulogu, jeste ekstremni gubitak kilograma. Za veoma kratak vremenski period Finiks je izgubio preko 23 kilograma što ga je dovelo do toga da izgleda kao ovaj prepoznatljivi strip negativac ali i do promene sopstvenog mentalnog zdravlja. To je Finiksa, možda i nateralo da više razmišlja kao Džoker, pri čemu je rekao: „Kako se ispostavilo, to utiče na vašu psihu“ i dodao „Počinjete da ludite kada izgubite tu količinu kilograma za kratko vreme“. Glumac je govorio o tome kako mu je gubitak težine uzeo danak, otkrivajući da je to za njega postao „poremećaj“, međutim, morao je da istraje u tome do samog kraja. Pored prepoznatljivog izgleda tu je i njegov smeh koji ledi krv u žilama. Kako bi dostojno predstavio specifičan Džokerov smeh, Finiks je u jednom intervjuu opisao svoje gledanje video snimaka ljudi koji pate od poremećaja nekontrolisanog smeha u neprimerenim situacijama, od kojeg pati i Flek (Džoker). Kako bi se nosio sa simptomima, ovaj negativac uzima sedam različitih lekova, redovno posećuje socijalnu radnicu i vodi dnevnik. Kada je Hoakin Finiks želeo da uđe u um Artura Fleka, umesto da krišom zaviri u njegov dnevnik, napisao ga je za njega. Pisanje ovog dnevnika pomoglo je glumcu da počne sa formiranjem lika.
Oskar za život u divljini
Da glumci idu do ektrema kako bi autentično i što stvarnije predstavili likove koje tumače, potvrđuje i slučaj Leonarda Dikaprija koji je svoju ulogu u filmu „Povratnik“ nazvao fizički najizazovnijom, koju je ikada tumačio. Radnja filma inspirisana je stvarnim događajem i 1820. godine kada Hju Glas, kog tumači Dikaprio, odlazi u ekspediciju istraživanja netaknute divljine, te mora da se bori za opstanak nakon što ga je napao grizli, a pritom ga članovi tima ostavili da umre. Dikaprio je svojom glumom podigao stvari na viši nivo i pritom osvojio dugoočekivanog Oskara. Ne samo da je kampovao u divljini da bi se pripremio, glumac je i spavao u životinjskom lešu, jeo sirovo meso bizona, te svakodnevno plivao u ledeno hladnim rekama tokom devetomesečnog snimanja. Tom prilikom Dikaprio je rekao: „Mogu da navedem 30 ili 40 sekvenci koje su bile neke od najtežih stvari koje sam ikada morao da uradim“. Autentičnu atmosferu divljine osetila je i cela filmska ekipa, s obzirom na to da je meksički reditelj Alehandro Gonsales Injaritu od početka zahtevao da produkcija ne bude na zelenom platnu, te je 93 odsto ovog ostvarenja snimljeno na otvorenom.
Lutajući ulicama Stokholma
Ni pripreme za misteriozni triler nisu jednostavne, te je Runi Mara ozbiljno shvatila svoj posao. „Devojka sa tetovažom zmaja“ je filmsko ostvarenje iz 2011. godine, zasnovano na romanu švedskog pisca Stiga Larsona iz 2005. godine. Sa Danijelom Krejgom, u ulozi novinara Mikaela Blomkvista, i Runi Marom, kao Lizbet Salander, priča prati Blomkvistovu istragu u kojoj pokušava da otkrije šta se dogodilo devojci iz bogate porodice koja je nestala pre 40 godina. Da bi to uspeo da sazna, on regrutuje Salanderovu, kompjutersku hakerku. Mara, koja tumači ulogu Lizbet, potpuno se posvetila ulozi, nadajući se da će ispuniti očekivanja fanova ove književne junakinje. Tom prilikom na svom telu uradila je ukupno 12 pirsinga, ošišala kosu, izbelila obrve i smršala. Pored toga, naučila je borilačke veštine, skejtbord i vožnju motorom, te usavršila švedski naglasak. Glumica je i lutala sama Stokholmom kako bi u potpunosti osetila Lizbetinu izolovanost.
Ivana Japundža
foto: Printscreen/Youtube/Trailer