Osim 20.000 dinara koje će penzioneri u Srbiji dobiti, oko 60.000 dobija I DODATNO POVEĆANJE Evo ko ispunjava uslove i KOJI JE DOKUMENT POTREBAN
Penzioneri u Hrvatskoj prošlog meseca dobili su najveće povećanje penzija u poslednje 24 godine.
Oko 60.000 korisnika ovih penzija živi u Srbiji i oni imaju takođe pravo na korišćenje ove povišice. Njihov mesečni ček uvećan je u proseku oko 38 evra. Ipak, da bi dobili sve povlastice, potreban im je jedan dokument, a to je lična karta, odnosno, prijavljeno prebivalište.
Kako su nam rekli u Hrvatskom mirovinskom zavodu, sve vrste penzija ostvarene u Hrvatskoj usklađuju se dva puta godišnje - 1. januara i 1. jula i dobijaju ga svi koji su na listi zavoda bez obzira gde žive.
– Prema novoj aktuelnoj vrednosti, penzije se određuju tako što se ona usklađuje po stopi koja se dobije sabiranjem stopa promene prosečnog indeksa potrošačkih cena i prosečne bruto plate svih zaposlenih u Hrvatskoj u prethodnom polugodištu. Pri tome, nije važno gde korisnik živi, tj. ima prebivalište - kažu iz Zavoda.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje isplatio je u Srbiji penzije za septembar za 57.647 korisnika, što znači da su svi oni dobili i uvećani iznos.
Povećanje penzija od 8,42 odsto, koje će penzioneri primiti u septembru, najveće je u poslednje 24 godine, i to je najveća stopa povećanja primanja najstarijih u Hrvatskoj od 1999. godine
Prosečna neto penzija, bez međunarodnih, posle ovog usklađivanja biće 508 evra, što predstavlja ukupno povećanje čekova ove godine za 60 evra samo po osnovu usklađivanja.
S druge strane, korisnici hrvatske penzije koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, nemaju pravo na isplatu jednokratne novčane pomoći.
- Prema odluci Hrvatske vlade o isplati jednokratnog novčanog primanja korisnicima penzije radi ublažavanja posledica rasta troškova života od 14. septembra 2023, propisano je da će se ono isplatiti korisnicima penzije ostvarene u Hrvatskoj, kao i onima koji su ovo pravo ostvarili u državama sa kojima Hrvatska ima sklopljen međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju ili državama koje primenjuju uredbe Evropske unije o koordinaciji sastava socijalne sigurnosti, ali samo pod uslovom da da imaju prebivalište u Hrvatskoj - kažu u Hrvatskom mirovinskom zavodu.
Kurir