Priče iz prošlosti Sremskih Karlovaca: Slatko-vinska šetnja u Šominom lagumu
Tridesetak Karlovčana i posetilaca iz Novog Sada, željnih zanimljivih priča iz prošlosti Sremskih Karlovaca otisnulo se 7. oktobra u organizaciji tamošnjeg Društva za negovanje tradicija i razvoj u šetnju do „Šominog laguma“ gde su u autentičnom ambijentu građanske kuće i porodice iz 19. veka, uz kuglof i vino mogli da zadovolje svoju znatiželju.
Subotnji program, nazvan „Slatko-vinska šetnja“ bio je mnogo više od toga. Vino i kuglof samo su upotpunili priču o porodici Janković, poznatoj u Sremskim Karlovcima po nadimku Šomini, njihovom, ali i životu nekada u toj sremskoj varoši.
U svojevrsnu šetnju kroz prošlost Šominih učesnike su vodile istoričarka dr Gordana Petković, pripadnica porodice, penzionisana profesorka engleskog jezika Mirjana Pavlović i Brankica Gavrilović, domaćica „Šominog laguma“, pansiona u koji je pre više godina deo porodice pretvorio kuću, u Ulici Svetozara Markovića, unevši samo neophodne izmene u skladu sa potrebama savremenih turista.
Prema porodičnom predanju, Šomini su se doselili u Karlovce krajem 17. veka, tokom Seobe Srba pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem. Iz ove porodice potekao je čuveni gradonačelnik Karlovaca Svetozar Janković, njegov sin Stevan bio je trgovac i vinogradar, dok je unuk Dimitrije (1908 – 1996), najistaknutiji član porodice, bio doktor fizike i matematike koji je studirao u Beču, gde je 1930. godine stekao i titulu doktora fizike.
Predavao je u Muškoj gimnaziji u Novom Sadu, za vreme okupacije živeo u Beogradu sa porodicom kao izbeglica i radio u tamošnjim školama. Posle oslobođenja se vratio i radio takođe po mnogobrojnim školama u Novom Sadu i Karlovcima, do 1961. godine kada počinje njegova karijera univerzitetskog profesora.
Na Tehnološkom fakultetu je od 1967. do 1969. bio prodekan, a naredne dve godine i dekan. Sa suprugom Ljubicom iza sebe ostavio je troje dece - Branku (1938), koja je završila arhitekturu, Mirjanu (1940) profesorku engleskog i Stevana (1947) elektroinženjera.
Osim kao vrstan profesor ostao je upamćen i kao veliki ljubitelj prirode i planinarenja, ali i vinogradarstva, čime se porodica oduvek bavila, a što potvrđuje i lagum u kom nekadašnji pribor i oprema koji su korišćeni u vinogradarstvu i proizvodnji vina, sada čine malu, porodičnu muzejsku postavku.
Svaki predmet koji se danas tamo čuva svedoči o vinogradarskim danima ove porodice i zajedno sa onima iz kuće, u šta spadaju i porodične fotografije, donosi nove detalje o Šominima.
Subotnja šetnja jedan je od programa tog tipa koje je organizovalo Društvo za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca proteklih godina, a ovog puta uz podršku lokalne samouprave.
Z. Milosavljević