JEDNI GA ZVALI DA SLAVI BOŽIĆ DRUGI HTELI DA GA HAPSE Rat u Izraelu vratio Slobodana Miloševića u fokus
Razbuktavanje sukoba Izraela i palestinske militantne grupe Hamas, koje je počelo 6. oktobra ove godine, ponovo je Bliski istok stavio u centar pažnje svih svetskih medija. Tako je i u našoj zemlji, gde rasprave o Izraelu i Palestini dominiraju društvenim mrežama.
Jedno od "otkrića" koje je ponovo aktuelizovano je i poziv Palestinske narodne samouprave predsedniku Savezne Republike Jugoslavije Slobodanu Miloševiću da poseti Svetu zemlju i proslavi Božić 2000. godine u Vitlejemu.
Palestinsku narodnu samoupravu, glavno telo ovog arapskog naroda, je tada vodio Jaser Arafat, a poziv Miloševiću je stigao u decembru 1999. godine, u trenutku kada je predsednik SRJ bio optužen od strane tribunala u Hagu
Međunarodni krivični sud UN u Hagu je teretio Miloševića za progon, deportaciju i ubistva Albanaca na Kosovu i Metohiji.
Kako je američki list San Francisko Kronikl pisao u decembru 1999. godine, tadašnji portparol izraelskog Ministarstva spoljnih poslova Aviv Širon je rekao da bi Slobodan Milošević, ako sleti na teritoriju Izraela, verovatno bio priveden.
- Mislim da bi to bio slučaj u većini zemalja u svetu. To je diplomatska greška - komentarisao je tada Širon inicijativu Jasera Arafata i palestinskih vlasti.
Jedan visoki palestinski zvaničnik je tada nezvanično komentarisao poziv Miloševiću, i rekao je da ne očekuje da će predsednik SRJ prihvatiti poziv.
Kako je tada pisao San Francisko Kronikl, sve članice UN imale bi zakonsku obavezu da uhapse Miloševića ako kroči na njihovu teritoriju, ali Palestinska narodna samouprava pravno nije bila država niti članica Ujedinjenih nacija.
Jedan istražitelj Tribunala u Hagu je za ovaj američki list, pod uslovom da ostane anoniman, rekao da "Arafat preuzima mnogo problema na svoje ruke" zbog poziva Miloševiću.
- Bili bismo u obavezi da uradimo nešto da ga zadržimo ako ode u Vitlejem. Na bilo koju zemlju koja pomaže i podržava ratne zločince svet ne bi gledao blagonaklono".
Milošević je te 1999. godine bio jedan od mnogih šefova država iz pravoslavnih zemalja koje su palestinske vlasti i lokalne pravoslavne crkve pozvale da proslavi Božić. I ruski predsednik Boris Jeljcin je tada dobio poziv Jasera Arafata.
(Srbija danas)