POVEĆANJE STOČNOG FONDA TREBA DA BUDE PRIORITET Nauka mora pomoći da stočarstvo stane na noge
Jasni su stavovi države da je stočarstvo najvažniji deo poljoprivrede i nadamo se da će shodno tom opredeljenju i merama koje država planira u cilju povećanja stočnog fonda rezultati biti dobri, izjavio je direktor Instituta za stočarstvo Nikola Delić.
On je novinarima povodom početka trodnevnog Međunarodnog simpozijuma „Savremene tendencije u stočarskoj proizvodnji” rekao da je ovaj skup u Beogradu okupio rekordan broj učesnika iz 25 zemalja, čime je jasno da se Srbija nalazi na mapi razmene naučnih ideja i na kome bi naša zemlja trebalo da predstavi domaća naučna saznanja.
Stočarska proizvodnja je vrlo dinamičan biološki proces, a osnova je da nauka, i o tome će biti reči na ovom simpozijumu, jasno prepozna unutrašnje i spoljašnje faktore koji deluju na životinjski organizam i na njih reaguje na vreme i da pomoću tehnoloških rešenja, inovacija, patenata, utiče na optimalnu proizvodnju u stočarstvu”, rekao je Delić.
Ni u EU nije idealno
Profesor na Fakultetu veterinarske medicine u Bolonji i predsednik Međunarodnog naučnog komiteta simpozijuma o tendencijama u stočarstvu Đakomo Bjađi istakao je da su na skupu prisutni predstavnici skoro svih evropskih zemalja koji će predstaviti rezultate svojih naučnih radova u specijalizovanim oblastima stočarske proizvodnje, kao što su održivost proizvodnje, dobrobiti životinja, bezbednost životinjskih proizvoda.
Odgovarajući na pitanje kakva je situacija u stočarstvu u Evropskoj uniji, rekao je da ona nije na najboljem nivou i da je uloga nauke da se potrudi da poljoprivreda, gledano sa ekonomskog stanovišta, krene boljim putem. Tokom tri radna dana trajanja, na simpozijumu će biti prezentovano više od 50 radova, a među predavačima su eminentni stručnjaci stranih i domaćih univerziteta, naučno-istraživačkih instituta, naučnici i stručnjaci iz celog sveta, koji će predstaviti rezultate najaktuelnijih istraživanja i inovacija.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Boban Kostić ocenio je da srpska poljoprivreda ima dobru budućnost i šansu da ostvari kontinuitet u razvoju, a tome će, prema njegovim rečima, svakako doprineti i velika izdvajanja iz republičkog budžeta za poljoprivredu i u okviru nje za razvoj stočarske proizvodnje. „Rebalansom budžeta za ovu godinu smo za poljoprivredu izdvojili dodatnih 34,7 milijardi dinara, čime je agrarni budžet premašio 114 milijardi, što predstavlja sedam procenata poreskih prihoda države”, rekao je on.
Teme istraživanja koje će biti predstavljene odnose se na poboljšanje performansi domaćih životinja, sofisticiran menadžment, dobrobit i zdravstveni status, modeliranje proizvoda putem ishrane životinja, kvalitet mesa, bezbednost hrane, biosigurnost kao i očuvanje genetske raznovrsnosti.
E. D. N.