USKORO POČINJE OBNOVA PADINSKOG DOMA KULTURE Mesto gde selo istinski živi
PADINA: Rekonstrukcija Doma kulture „Mihal Babinka” u Padini, trebalo bi da počne do kraja jeseni, a svi predviđeni radovi biće završeni za tri meseca, tačnije 90 dana.
Opština Kovačica izabrala je izvođače, jedinog učesnika u postuku javne nabavke - firmu „GP09 invest“ iz Padine, s kojom će uskoro biti zaključen ugovor vredan oko 17 miliona dinara, s PDV-om (17.055.732).
Tehnički opis radova, koji su predmet tendera, opštinska uprava pripremila je na osnovu projektne dokumentacije iz 2019.godine. Iz dokumenta, objavljenog na Portalu javnih nabavki, može se primetiti da je u planu najpre rušenje, a potom izgradnja novog armirano betonskog dela galerije - balkona (podne ploče i konzolnih greda), te dela podne ploče u sali u prizemlju objekta, zakrivljenog zida bine s pločom, kao i dela podne ploče suterena, zbog ojačanja temelja. Osim toga predviđeno je i postavljanje nove hidroizolacije, kao i izrada lake tavanice od betonskih gredica i „itonga”.
Domovi kulture predstavljaju mesto okupljanja i imaju važnu ulogu u životu lokalne zajednice, pogotovo u manjim sredinama. Na takvim mestima nacionalne zajednice neguju kulturu i tradiciju i od zaborava čuvaju pesme, igre... U današnju zgradu na Trgu oslobođenja 1 padinski Dom kulture preseljen je 1982. godine, a nosi ime poznatog pisca i publiciste iz Padine, Mihala Babinke, koji je za sobom ostavio neizbrisive tragove u kulturi slovačke zajednice.
U jednospratnom objektu površine oko 4.500 kvadratnih metara održavaju se filmske projekcije, pozorišne predstave i mnogobrojne kulturne manifestacije. U okviru Doma kulture osnovana je i Galerija naivne umetnosti, u kojoj se između ostalih nalaze i dela Jana Husarika, Mihaila Povolnog, Jana Bačura, Martina Markova, Pavela Ljavroša, Juraja Ljavroša, Jana Šarka...
Mihal Babinka – pisac, prevodilac, novinar
Mihal Babinka rođen je 25. avgusta 1927. godine u Padini, a umro je 1974. godine. Sahranjen je prvo u Novom Sadu, ali su 2007. godine njegovi posmrtni ostaci preneti na padinsko groblje. Spada u najznačajnije i najplodotvornije pesnike slovačke književnosti. Takođe, bio je prevodilac, učitelj, urednik i novinar, najpre u Slovačkoj redakciji Radio Novog Sada, a od 1955. do 1958. u „Dnevnikovoj“ kulturnoj rubrici.
Matica slovačka (MOMS) u Padini radi još od 1933. godine, i tada zapravo počinje intenzivnija kulturna delatnost u tom mestu. U okviru kulturno-prosvetne zajednice, osnovane 1944. godine, formirane su sekcije (pozorište, narodni univerzitet, analfabetski kursevi, sportska sekcija), a kasnije i pevačke i folklorne grupe, literarna sekcija... Nakon što je 1948. godine prekinuta delatnost MOMS-a, osnovano je Slovačko kulturno-prosvetno društvo „Bratstvo“, čiji su članovi 1955. godine, između ostalog, osnovali bioskop „Sloboda”, dok je Dom kulture, od 1961. godine, nosilac gotovo svih kulturnih sadržaja.
Najdužu tradiciju ima pozorišna sekcija, a prva pozorišna predstava „Stari zaljubljivi muškarac” u režiji Mihala Obreciana odigrana je još 1919. godine. Dug staž ima i literarna sekcija, budući da je Studentska omladina Padine 1957. godine osnovala Literarni klub mladih padinskih pregalaca. Pri Domu kulture deluje i biblioteka koja je do 1998. godine funkcionisala u njegovim okvirima, a danas čini ogranak Opštinske biblioteke Kovačice. Od 2003. godine Domu kulture priključuje se i Udruženje žena, koje čuva tradicionalne slovačke obrede i običaje i razvija delatnost u oblasti ekologije, rekreacije i turizma.
Veoma značajan za Padinu je i Banatski festival, na kom gotovo dve decenije učestvuju solisti-interpretatori narodnih pesama iz slovačkih sela u Banatu.
J. Vukašinović