Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREDLOG IZMENE ODLUKE O POKRAJINSKIM IZBORIMA U POKRAJINSKOJ SKUPŠTINI Manje potpisa za izborne liste, Pokrajinska izborna komisija se seli na internet

30.09.2023. 09:22 09:30
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Na dnevnom redu sednice Skupštine Ap Vojvodine zakazanoj za 4. oktobar naći će se i predlog izmena odluke o izboru pokrajinskih poslanika, koga je podnelo 82 poslanika iz redova SNS, SPS, JS i SVM.

Novi predlog, između ostalog, umanjuje broj potpisa birača potrebnih za podnošenje izbornih lista, ukida izbrone liste koalicija političkih stranka i grupa građana, proširuje stalni sastav Pokrajinske izborne komisije, ali i daje veće ingerencije lokalnim izbornim komisijama. Ujedno, propisuje da kandidati za pokrajinske poslanike moraju da imaju prebivalište u Vojvodini, dok nosioci lista ne moraju.

Kako se navodi u obrazloženju predloga, on je nastao usled usklađivanja sa izmenama Zakona o narodnim poslanicima, a u njega su uključena rešenja i pravila koja je do sada Pokrajinska izborna komisija rešavala uputstvima. Tako su pojedinim članovima predloga odluke utvrđene situacije kada lokalna izborna komisija može da utvrđene nepravilnosti nakon glasanja otklanja sama ili proglašava poništavanje izbora na odrđenim biračkim mestima. Lokalne izborne komisije predlogom bi dobile nadležnost da utvrđuju biračka mesta, što je sada posao PIK-a. Pri štampanju glasačkih listića, ukinuta je i tehnička rezerva iz važeće odluke od 0,3 odsto, te bi predlogom broj glasačkih listića odgovarao broju glasača upisanih u birački spisak.

Predviđeno je da, pored obavezne kontrole zapisnika sa biračkih mesta koju obavlja lokalna izborna komisija, PIK i lokalna izborna komisija imaju mogućnost da kontrolišu po uzorku pet odsto biračkih mesta na području te lokalne izborne komisije.

Sam izborni cenzus od tri odsto nije menjan, kao ni odredbe o pozitivnoj diskriminaciji izbornih lista stranaka nacionalnih manjina u pogledu istog cenzusa koji ne moraju da dosegnu. Takođe, PIK bi, ovim predlogom, imao alat da proveri autentičnost izbornih lista stranaka ili grupa građana nacionalnih manjina, kako bi se sprečilo izigravanje povlastica koje te liste nose. Grupa građana definisana je kao grupa od najmanje 10 birača koja se sporazumom udružuje da bi učestvovala na izborima.

Predlogom se smanjuje broj potpisa za kanidaturu izbornih lista sa 6.000 na 4.000, a manjinskih izbornih lista sa 3.000 na 2.000, a rok za njihovo podnošenje povećan je sa 15 na 20 dana pre dana glasanja. Stalni sastav PIK-a proširuje se sa 10 na 14 članova, a ostaje mehanizam po kojem lista sa više od polovine poslanika u pokrajinskoj skupštini ne može imati više od polovine članova Komisije.

Uvedena je i obaveza PIK-a da blagovremeno, najkasnije 24 sata od izdavanja, svoja rešenja i rešenja lokalnih izbornih komisija objavljuje na svojoj veb-prezentaciji. Rok za proglašenje izborne liste povećan je sa 24 na 48 sati od njenog podnošenja, a ostala je odredba da 40 odsto kandidata sa lsite mora biti pola koji je manje zastupljen na listi.

Podnosioci predloga ističu i da su predvideli da se izmenama sadašnje pokrajinske odluke dodatno jemče posebna prava podnosilaca  opozicionih izbornih lista. Pored ustaljenih odredbi o besplatnom i jednakom predstavljanju proglašenih lista i kandidata na pokrajinskom javnom servisu, uveden je sporazum o broju i trajanju takvih emisija. Predlogom se uvodi i Nadzorni odbor za izbornu kampanju, koji nadzire postupke političkih stranaka, podnosilaca progalšenih izbornih lista, kandidata za poslanike i javnog medijskog servisa.

U zaštiti izbornog prava predlogom izmena uvodi se trostepenost na relaciji: lokalna izborna komisija – PIK – Upravni sud. Rokovi za prigovor računaju se od objavljivanja odluka na sajtu PIK-a, a sada iznose 72 časa, koliko ima i PIK da odgovori preko svoje internet stranice. Nakon toga ponovo je rok 72 sata za žalbu Upravnom sudu, kojem PIK dostavlja spise u toku naredna 24 sata, a sud ima potom 72 sata da donese presudu.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar