ODBOJKAŠI SRBIJE porazom od Turske STARTOVALI u kvalifikacijama za Olimpijske igre

30.09.2023. 08:27 08:30
Izvor: Blok Srbije pokušava da zaustavi Adisa Lagumdžiju, foto: FIVB

Odbojkaši Srbie startovali su porazom u kvalifikacijama za Olimpijske igre. Izabranici Igora Kolakovića su u prvom kolu B grupe u japanskom gradu Tokiju poraženi od Turske sa 3:1.

Turci su izvojevali važnu pobedu i to zasluženo, jer su bili bolji u svim elementima igre. Bolje su servirali, imali brolji prijem i napad, a i blok im je sjajno funkcionisao. Za to vreme Srbija je još i delovala dobro u prvom i drugom setu, ali su sredinom trećeg počeli problemi, koje naši igrači nisu uspeli da prebrode do kraja meča.

Srbija je povela sa dva poena, ali je usledio prekoret Turaka, koji su onda održavali prednost od jednog do dva poena. Srbija je uspela prvi put da izjednači na 14:14, ali ne i da na napravi prekoret. Turci su ponovo vratili prednost, igralo se poen za poen, Srbija je još četiri puta uspevala da stigne do izjednačenja, ali je posle 18:18 usledila serija od 4:0 Turaka, koja je i prelomila set, pa je rival poveo sa 1:0 (25:22). U drugom setu Srbija je bolje servirala nego u prvom setu, a proradio je i blok, pa je i rezultat bio drugačiji. Naši igrači su vodili od početka, imali su i četiri, pet poena prednosti, poeni su se osvajali na obe strane. Turci su supevali da se približe nekoliko puta, ali posle 22:20 za Srbiju i tajm auta Kolakovića, uspedila je serija poena naših odbojkaša, koje je u velikom stilu fantastičnim servisom završio Kovačevića za 25:20 i izjednačenje na 1:1.

Treći set je ponovo pripao Turcima, iako to na početku nije tako izgledalo. Naime, vodila je Srbija sa 3:1 i 4:2, a onda je Turska napravila seriju od 7:1 i poeval sa 9:5. Naš tim kao da je stao u nastavku seta, delovao je konfuzno na terenu, pa su Turci lako održavali prednost, a onda su u završnici serijom od 5:0 ubedljivo dobili treći period igre sa 25:14 za vođstvo od 2:1. Pokušao je selektor Kolakovi da promenom u četvrtom setu nešto promeni, pa je umesto Kovačevića i Atanasijevića na teren poslao Perića i Luburića. I pored slabog servisa u ovom periodu igre Srbija je vodila i sredinom seta povela asom Kujundžića sa 15:13. No, Turci su uspeli da se vrate, napravili su seriju od 5:0, Kolaković je vratio Atanasijevića na teren, uspela je Srbija da skine sa servisa odličnog Bulbula i da dođe dva puta na "minus jedan" (19:18, 21:20), ali to je bilo sve. Turci su na kraju sa dva sjajna bloka rešili pitanje pobednika i u setu - 25:20 i u u meču.

Posle teškog duela sa Turcima za Srbiju sada slede tri nešto lakša rivala na papiru, a prvi je na redu Tunisa sutra od 6 časova ujutru po našem vremenu.

Srbija - Turska 1:3 (22:25, 25:20, 14:25, 20:25)

TOKIO: Hala Jojogi, gledalaca: 800. Sudije: Dzjevirc (Kanada) i Liu (Kina).

SRBIJA: Kovačević 8, Kapur (l), Krsmanović 4, Ivović, Kujundžić 17, Batak, Perić 7, Atanasijević 13, Mašulović, Luburić 3, Krsteski (l), Podraščanin 5, Todorović 3, Nedeljković.

TURSKA: Gurbuz, Bostan, Bulbul 14, M. Lagumdžija 12, Eksi 1, Gulmezoglu 8, A. Lagumdžija 19, Guneš 2, Matić 12, Ajdin, Barjaktar (l), Tajaz, Atli, Done (l).

G. Malenović

ODBOJKAŠI SRBIJE U SUBOTU RANO UJUTRU POČINJU KVALIFIKACIJE ZA OLIMPIJSKE IGRE: Na startu sa Turcima

28.09.2023. 17:08 17:14