OBRAZOVNI PROGRAM U MUZEJU VOJVODINE: Zabava za celu porodicu
NOVI SAD: Edukativni program Muzeja Vojvodine strukturiran je tako da zadovoljava potrebe različitih kategorija posetilaca. Poseduje najstariju i najveću pedagošku službu u zemlji, koja postoji preko 40 godina i koju čini pet pedagoga edukatora i četiri vodiča.
U Muzeju Vojvodine, već 20 godina postoji korelacija između stalnih postavki, odnosno tematskih izložbi i škola koje su za to zainteresovane.
– Kod nas ne važi mišljenje da u Muzeju nema pipanja i pričanja – pojašnjava za „Dnevnik” viši kustos pedagog Slađana Velendečić. – Postoje stvari koje su i napravljene kako bi ih deca dotakla i opipala. U radu sa njima, mi pokušavamo da napravimo jednu opuštenu, neformalnu i radnu atmosferu. Da, na primer, sedimo na podu, te da ih podstaknemo da učestvuju u programu postavljajući pitanja i dajući sugestije.
Veliku posećenost broji i program namenjen čitavoj porodici. Jedan od njih je i muzejska igraonica za decu uzrasta od pet do deset godina. Ona se održava jednom sedmično, nedeljom od 11 do 12.30 časova. Cilj programa jeste da deca usvoje elementarna znanja o muzeju i muzejskoj delatnosti, ali i da se upoznaju sa kulturnom baštinom koju čuva, te da se podstakne navika posećivanja ustanova kulture.
– Zainteresovanost za ovu igraonicu premašuje naše smeštajne kapacitete, te nam je, u poslednjih nekoliko godina, neophodna najava putem mejla za dolazak na nju – napominje Slađana Velendečić. – Muzejska igraonica već ima svoju publiku, a onaj ko jednom dođe, najčešće se ponovo vraća.
Pored interesantne igraonice, tu su i edukativne radionice o porodičnom stablu i grbovima. Prvi program podrazumeva tematsku šetnju kroz stalnu postavku, u kojoj se akcenat stavlja na porodični život i porodične odnose kroz istoriju, dok u okviru drugog mališani i njihovi roditelji uče o porodičnim, gradskim i esnafskim grbovima i simbolima. Nakon šetnje, predviđen je kreativni rad za celu porodicu, a oba programa održavaju se subotom.
– Njihov cilj je da se akcenat stavi na porodicu, najznačajniju ćeliju društva, te da osnažimo odnose unutar nje koliko god to možemo – objašnjava Velendečićeva.
„Teatrić” Muzeja Vojvodine nudi se školama koliko i porodicama. Ovaj program sadrži kratke edukativne lutkarske predstave, u trajanju od oko 20 minuta, inspirisane predmetima i pričama iz Muzeja Vojvodine, koje služe kao uvod u obilazak jednog dela muzejske izložbe.
– Lutkarskim predstavama nastojimo da motivišemo decu da, u drugom delu programa, sa kustosom posete deo izložbe kojim se svaka bavi – napominje. – Već se izvode predstave „Odkud šlem u babinoj bašti” i „Au, što je lepa mlada!”, a u pripremi je „Kad se kamila s konjem borila”, koja priča priču o čuvenoj bici za Petrovaradinsku tvrđavu.
Kako bi privukao sugrađane, ali i publiku iz inostranstva, Muzej Vojvodine ima i svog jutjubera. Miš Harlampije polako postaje i muzejski brend. Na njegovom Jutjub kanalu miš priča o dešavanjima u muzeju. Novi porodični program, proistekao iz svega onoga što je Harlampije do sada radio u muzeju, može se očekivati od septembra.
Dodatni sadržaji za decu
Mališani mogu da se upoznaju sa muzejom i preko interaktivnih aplikacija „Muzejska e-sveznalica” i „Interaktivni strip”. Muzej poseduje i bogatu izdavačku delatnost namenjenu deci, a mogu se pronaći i interaktivne knjige.
– Interaktivnost nam je veoma važna i ona se provlači kroz sve naše programe – napominje Slađana Velednečić. – Postoji i interaktivni vodič za samostalno istraživanje arheološkog dela postavke, kreativni vodič za samostalno istraživanje istorijskog dela, ali i interaktivni vodič za etnološki deo postavke.
– Porodice koje budu došle u muzej istraživaće mapu, napisanu u stihu, otkrivajući sve ono što je otkrio i miš, baveći se usput zadacima i zajedničkim aktivnostima – dodaje.
Od septembra će ponovo biti aktivirana istraživačka igra „Mitološka avantura”, gde će mališani moći da uče o srpskoj mitologiji.
– Upoznavaće ona bića o kojima ponekad nešto čujemo, a zapravo ne znamo ko su, kao što su Karakondžula, Ala, Baba Marta i mnogi drugi koji vrebaju iz mraka – kaže Velendečićeva.
Muzej Vojvodine ima stalnu postavku na kojoj je izloženo gotovo 6.000 eksponata. U tom slučaju, deci obilazak može biti naporan i besmislen, te sagovornica preporučuje da se dolazi u više navrata.
Ivana Japundža